Proč trvá vyřízení žádosti o průkaz ZTP tak dlouho?

Dotaz: Už více než před třemi měsíci jsem si podával žádost o průkaz ZTP. Jediné, co mi přišlo je, že se řízení zastavuje z důvodů vypracování posudku. To už ale bylo před dvěma a půl měsíci. Od té doby nic. Na ÚP mi řekli, že o tom nic nevědí, že ještě není posudek. Chci se zeptat, proč to trvá tak dlouho a jestli existují nějaké časové lhůty, po kterých musí přijít rozhodnutí.

Odpověď:
Zákon stanovuje maximální možnou dobu, po kterou musí ÚP vydat rozhodnutí. Je to celkem 105 dní a to i včetně veškerých přerušení a prodloužení z důvodů vypracování lékařského posudku.

Dle zkušeností ostatních lidí, kteří si také žádali o průkaz ZTP, invalidní důchod či příspěvek na péči, kde musí vždy dojít k posouzení Lékařskou posudkovou službou ČSSZ, trvá celé vyřízení přibližně tři měsíce.

Pokud Vám nedorazí rozhodnutí do konce března, dá se doporučit, abyste se na ÚP zajímal o to, co se s Vaším správním řízením o nároku na průkaz OZP děje.
Na otázku, proč to trvá tak dlouho, se nedá snadno objektivně odpovědět.

Pravdou, ale je, že počet lékařů, kteří vypracovávají zdravotní posudky, je dlouhodobě nižší. Pokud se tedy na LPS sejde větší množství žádostí, může dojít ke zdržení.

Jiří Marek
invArena

2 Komentáře:

  1. František napsal:

    Dobrý den,
    dne 17.12.2017 jsem si podal odůvodněné odvolání na ÚP MPSV k neudělení průkazu ZTP (byl mi udělen pouze průkaz TP). Přijetí žádosti bylo potvrzeno. K dnešními dni (18.04.2018) jsem neobdržel žádné rozhodnutí k vyřízení mé žádosti. Dle Vámi uváděných údajů musí úřad vydat rozhodnutí do 105 dnů. Můžete mi poradit, jak dosáhnout vydání rozhodnutí ? Děkuji za informaci

  2. Zdeněk dlesek napsal:

    Dobrý den jak dlouho musím v
    Čekat než se my ZTP výroby

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.