Šotola (KDU-ČSL): Zmapovali jsme bílá místa autismu. Chybí kliničtí psychologové

ilustrační foto: tangle_eye / MorgueFile

Odhaduje se, že v České republice trpí poruchami autistického spektra asi sto tisíc lidí. Celoživotní postižení je zatím neléčitelné a znemožňuje těmto lidem běžně komunikovat.

Pardubický kraj je nyní jedním z mála krajů v České republice, který má pro rodiny s dětmi a mladé lidi s autismem k dispozici komplexní spektrum specializovaných služeb na tuto cílovou skupinu. Formou grantů podpořil kraj také vznik Centra pro autismus zPASti, které funguje při Rodinném Integračním Centru o. s. v Pardubicích od začátku letošního roku.

„Před dvěma lety jsme iniciovali vznik odborné pracovní skupiny, která definovala aktuální potřeby lidí s autismem a jejich rodin. Jedním z výsledků řady jednání se zástupci poskytovatelů služeb a odborníky byl právě vznik centra pro autismus a také zmapování takzvaných bílých míst, tedy dalších potřebných služeb,“ říká Pavel Šotola, krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor. V současné době kraj posílá na sociální služby, jako jsou raná péče a aktivizační služby pro rodiny s autistickými dětmi, 2,5 milionu korun ze státního rozpočtu a takřka milion korun v grantech z rozpočtu kraje. „Protože u autismu je velmi důležitá včasná diagnostika, zabýváme se nedostatkem klinických psychologů. Chybí také i asistenti autistů a pracovní příležitosti pro osoby s poruchami autistického spektra. Tady si slibujeme zlepšení situace díky nově vyhlášeným grantům na sociální podnikání,“ dodal Šotola.

Den otevřených dveří

Velmi dobře funguje i spolupráce s městem Pardubice, které finančně podpořilo rekonstrukci a vybavení Centra pro autismus zPASti a poskytuje mu prostory v areálu Lentilky – Dětské rehabilitační centrum v Polabinách. Zájemci se tam mohou přijít podívat na jejich společný Den otevřených dveří konaný dne 14. dubna. „Nabízíme především terénní péči, kdy dojíždíme přímo do rodin a radíme rodičům, jak vše zvládat. V centru pak pořádáme specializované skupiny pro rodiče, také pro samotné tatínky nebo pro sourozence. Dítě s poruchou autistického spektra vyžaduje 24 hodinou náročnou péči. Učíme rodiče, jak dítěti porozumět, nabízíme jim i tolik potřebný odpočinek ve formě hlídání, různé integrační kroužky a další potřebné terapie,“ vysvětlila Hana Janiková, ředitelka Rodinného Integračního Centra.

Modrý den a modrý průvod

Vzhledem k tomu, že projevy některých osob s autismem na veřejnosti mohou neznalým lidem připadat nepatřičné, je pro ně důležitá osvěta. V současné době si mohou zájemci přečíst vzkazy od osob s autismem a těch, kteří jim pomáhají v autobusech městské dopravy v Pardubicích a Chrudimi a autobusech ČSAD Ústí nad Orlicí, dále na panelech v ČSOB Pojišťovně, AFI Paláci, Východočeském divadle, Krajské knihovně v Pardubicích nebo v hale hlavního nádraží v Pardubicích. Na prvního dubna je připraven Modrý den, který začne od 8,30 hodin průvodem z Pernštýnského náměstí směrem k ČSOB Pojišťovně. Akce bude dále pokračovat celodenním programem v AFI Paláci. „Modrá barva je barvou komunikace, což je jedna z oblastí, ve které od nás všech potřebují děti a dospělí s autismem největší pomoc a porozumění“ sdělila Gabriela Bělková, ředitelka Lentilky. Na podporu celosvětové kampaně budou některé veřejné budovy nasvíceny modře ve dnech prvního či druhého dubna. Bude mezi nimi například radnice Magistrátu města Pardubic, Východočeské divadlo, ČSOB Pojišťovna, restaurace St. Patrick, morový sloup na náměstí v Chrudimi nebo radnice v Lanškrouně.

Spolu s Pardubickým krajem pořádají pak organizátoři osvětových akcí ve spolupráci s organizacemi a institucemi z celého Pardubického kraje odbornou konferenci na toto téma (20. dubna od 9.00 hodin v Sále Jana Kašpara) a spolu s Magistrátem města Pardubic seminář pro ředitele základních a mateřských škol (22. května od 8.30 hodin ve Společenském sále radnice).

Parlamentní listy

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.