Při vyzvednutí průkazu ZTP se můžete zastoupit zmocněncem

Úřady práce začaly vydávat nové průkazy pro zdravotně postižené. Vyměnit si je musí všichni držitelé, kterých je asi 230 tisíc. Aby se vyhnuli čekání, můžou si termín domluvit předem.

Česká televize
S mikroskopickou přesností zarovnat a potom zalaminovat. Tenhle přístroj pak v okamžiku vyřízne z každého archu 15 karet. Dohromady jich Státní tiskárna cenin musí vyrobit skoro čtvrt milionu. Pečlivou kontrolou prochází každá nová průkazka.

Ondřej HYRŠL, vedoucí výroby, Státní tiskárna cenin:
Karty jsou testované, abysme mohli garantovat minimálně desetiletou trvanlivost takovéhoto produktu.

Jako jeden z prvních si vyměnil průkaz Marian Malych. Po těžkém infarktu je už 25 let v invalidním důchodu. Díky průkazce třeba jezdí za lékaři veřejnou dopravou zdarma.

MALYCH, :Je hezká, je úplně něco jinýho, než byly tamty papírový. No, tady vypadám hodně starší teda, no, ale to se nedá nic dělat.

Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí, Úřad práce ČR:
Primárně šlo o to nastavit jednotnou podobu toho průkazu, protože skutečně jich bylo několik, je pravda, že řada lidí v tom měla  zmatky. Nová průkazka má navíc řadu ochranných prvků, které ji chrání před falšováním.

Ondřej HYRŠL, vedoucí výroby, Státní tiskárna cenin:
Zde můžeme také vidět taktilní gravírování, které je dobře rozeznatelné po přejetí prstu po kartě.

Povinnost vyměnit všechny průkazky pro zdravotně postižené má úřad práce ze zákona. Klientům s handicapem ale vychází vstříc. Při podávání žádosti si s sebou člověk na úřad musí vzít fotografii, stávající průkaz a občanku.

Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí, Úřad práce ČR:
V případě, že člověk má průkaz mimořádných výhod, tak v rámci té žádosti musí předložit nejen ten samotný průkaz, ale i rozhodnutí.

:Pokud zdravotní stav klienta osobní návštěvu úřadu nedovoluje, může za sebe poslat zmocněnce. Pro vyzvednutí dokladu ale musí mít notářské potvrzení. Stihnout to musí do konce roku. Potom starý průkaz přestane platit.

Česká televize

Komentáře:

  1. Šmidová Miroslava napsal:

    Dobrý den chci se zeptat zda lze použít rozhodnutí o přiznání prukazu ZTP/P v případě že nepřišla ješfě prukazka na zakoupení jízdenky u ČD a my máme pouze rozhodnutí.
    Děkuji za odpověd Šmídová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.