Soudy nevracejí svéprávnost, jak by mohly

soudní síň - ilustrační foto: Veronica ML / Flickr.com

Místo omezení svéprávnosti podpora, která člověku s postižením nebo mentální poruchou pomůže při složitějším rozhodování. Už přes rok nabízí takovou možnost nový občanský zákoník. Soudy ji ale podle Ligy lidských práv nevyužívají tak, jak by mohly.

soudní síň – ilustrační foto: Veronica ML / Flickr.com

Justice se brání s tím, že nové alternativy je potřeba zavádět opatrně.

Michaela Timoracká pracuje ve výrobně nakládaných specialit, bydlí v chráněném bytě a žije běžný život. Před lety jí soudy kvůli lehkému mentálnímu postižení omezily práva. Po přezkumu se ale v lednu situace změnila.

Dana KOŘÍNKOVÁ, právnička Michaely Timoracké: V tom rozhodnutí krajského soudu se jí svéprávnost skutečně vrátila plně a soud nám schválil dohodu o nápomoci.

Michaela TIMORACKÁ, : Můžu si podepsat nějaký papíry a když ale nebudu vědět, tak můžu za někým přijít, abych do něčeho nespadla.

Teď jí pomáhají třeba při jednáních na úřadech takzvaní podpůrci, mezi nimi její otec a další lidé, kterým věří, tuhle možnost pomoci zavedl právě nový občanský zákoník.

Dana KOŘÍNKOVÁ: Podle naší zkušenosti většinou napoprvé soudy otevřený těm alternativám moc nejsou. Většinou to soudy dělají tak, jak byly zvyklý teda ještě před změnami v občanském zákoníku.

Soudy samy tvrdí, že novým možnostem jsou otevřeny. Upozorňují ale na rizika. Pokud člověku vrátí svéprávnost s tím, že mu dál pomáhá třeba jen podpůrce, nemůžou už případ dál kontrolovat tak, jak tomu bylo doposud.

Libuše KANTŮRKOVÁ, předsedkyně Sdružení rodinněprávních a opatrovnických soudů: Opatrovník musí podávat soudu informace, jak je o tu osobu pečováno, jestli je někde umístěn, jaká je finanční situace a podobně. Ovšem v případě těchto podpůrných opatření není žádná kontrola.

Liga lidských práv upozorňuje i na případy, kdy soudy člověku zkrátí práva natolik, že je prakticky nesvéprávný.

Barbora RITTICHOVÁ, právnička, Liga lidských práv: Máme třeba tady rozhodnutí ze soudu v Liberci, které uvádí, že osobu omezil na nakládání na jednu korunu ročně a že jiných právních úkonů taková osoba není schopná.

Podle nového občanského zákoníku už není možné úplné zbavení svéprávnosti, jen její omezení. Soudy teď musí všechny takové případy z minulosti přezkoumat.

Česká televize

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.