Handicapovaní rybáři chytali v Kladrubech ryby

ilustrační foto: MorgueFile

Obec Kladruby nedaleko Vlašimi znají tělesně postižení z celé republiky nejen díky tamnímu rehabilitačnímu ústavu, ale Kladruby se stávají i místem zaslíbeným pro handicapované sportovní rybáře.

Na tamní nádrži Záhorská se totiž pro ně každoročně konají rybářské závody.
„Tentokrát už potřicáté,“ uvedl Jan Porhansl, hospodář Českého rybářského svazu z Místní organizace Kladruby s tím, že právě tahle organizace mátaké třicetiletou historii.
Do Kladrub k Záhorské nádrži přijelo v sobotu devětatřicet rybářů. Zase víc, než loni.
„Hlavně je tu ale víc handicapovaných a to je pro nás důležité a těší nás to,“ potvrdil kladrubský rybářský hospodář. „Naše organizace je založená prvotně právě pro tělesně postižené,“ připomněl Jan Porhansl.
Na břehu Záhorské nádrže usedli v sobotu v devět hodin ráno, po vylosování stanovišť, vedle domácích také rybáři z Berouna, Rakovníka, Mladé Boleslavi, Řevnic, Mnichovic u Prahy, Turnova či Břas na Plzeňsku. Začátek a konec závodů ohlásil jejich účastníkůmvýstřel z pistole.
Všechny ryby, které rybáři z vody vytáhli, nejprve změřili, zapsali jejich druh a míru a až na pstruhy, pustili zpátky do rybníka. Každý z účastníků závodů si dva pstruhy odvezl domů a zbylí skončili v jejich žaludcích po úpravě na grilu.
Kladrubský rybník Záhorská se tak pozvolna stává skutečnou Mekkou handicapovaných rybářů. Tři ze čtyř břehů jsou díky brigádám členů místní organizace uzpůsobeny potřebám tělesně postižených. Včetně vozíčkářů.
„Pro ně tu máme také mobilní toaletu, jejíž pořizovací cena byla čtyřicet tisíckoruna do budoucna bychom pro vozíčkáře chtěli vybudovat na březích ještě dřevěné rampy,“ plánuje Jan Porhansl s tím, že tělesně postižení se dostanou už nyní z parkoviště po bezbariérovém chodníku až na stanoviště na břehu rybníka. Nově jim slouží také přístřešek, pod nějž se mohou schovat v případě nepřízně počasí.
„Právě proto k nám handicapovaní rybáři jezdí lovit i mimo závody. Na našem rybníku mohou chytat jen členové naší organizace a pak právě také členové ČRS s průkazy tělesně postižených,“ vysvětlil Jan Porhansl.
Kladrubská organizace má, jak už řečeno, třicetiletou historii a v současnosti je v ní organizováno na 150 rybářů.

Čísla ze závodů

Vítězství si odnesl člen místní organizace Milan Musil (na snímku), který nachytal za pět hodin trvání závodů 132 kusů ryb. Ty měly dohromady 1939 centimetrů. Nejlepší žena, Gabriela Tauberová z Řevnic, ulovila šest ryb (148 cm). Největší rybu, kapra, vytáhl z vody Filip Řapek z Břas na Rokycansku, loňský vítěz. Ryba měřila 52 cm. Kdyby v sobotu ulovené ryby položili rybáři z Kladrub za sebou, měřily by na délku 111 m.

ZDENĚK KELLNER
http://www.benesovsky.denik.cz/

ilustrační foto: MorgueFile

(Visited 11 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.