Děti z Jedličkova ústavu dostali autobus na míru

Pražský Jedličkův ústav se po 20 letech dočkal nového bezbariérového autobusu a to díky veřejné sbírce. Handicapované žáky bude vozit na školy v přírodě i do zahraničí.

Jméno novému autobusu vybraly samy děti a jsou z něj nadšené. Podobné autobusy v Česku totiž skoro nejsou. Pro vozíčkáře je tak využívání meziměstské autobusové dopravy téměř nemožné.

Handicapovaným žákům Jedličkova ústavu ho postavili přímo na míru a oni mu za to vybrali jméno. Zvítězil návrh Bohumila Šouna. A jak přišel zrovna na Rudolfa?

Bohumil ŠOUN, vymyslel autobusu jméno: No, jednoduše, vlastně zakladatel Jedličkárny je Rudolf, takže proto Rudolf.

Autobus slavnostně pokřtili ředitel Jedličkova ústavu Petr Hrubý a patronka projektu, pražská primátorka Adriana Krnáčová. Moc vozíčkářů si autobus zatím nezkusilo. Vyvolení, kteří se v něm už projeli, ale tvrdí, že tvůrci mysleli na vše.

Radek MUSÍLEK, tiskový mluvčí Jedličkova ústavu a škol: Mně se tady jezdí výborně, protože ten autobus je vybaven vším, co je potřeba, i na těch místech pro vozíčkáře.

Petr HRUBÝ, ředitel Jedličkova ústavu a škol: Potřebovali jsme určitě, aby, pokud možno, byla rovná podlaha v autobuse, aby vlastně tam byly ty kolejnice, do kterých se dá ukotvit několik vozíků. Ten požadavek byl minimálně 6.

Na výlet tak teď budou moct vyjet i dvě třídy žáků. Luxus sice nebyl zadarmo, díky štědrosti lidí se ale Nadaci Jedličkova ústavu povedlo prostředky shromáždit během tří let.

Irena FODOROVÁ, ředitelka Nadace Jedličkova ústavu:Sbírka vynesla kolem 5 milionů korun, což nám připadá jako úžasné číslo a za to určitě děkujeme.

Další 3 miliony nadace doplatila ze svého. Bez autobusu by se handicapované děti na výlety dostávaly jen obtížně.

Radek MUSÍLEK, :V České republice meziměstská doprava autobusová pro vozíčkáře prakticky neexistuje. Železnice je připravena na přepravu lidí s handicapem, ale mé zkušenosti jsou všelijaké.

Poprvé autobus děti poveze už za pár dní – na školu v přírodě do jižních Čech.

televizi Barrandov

další informace a foto ZDE

(Visited 11 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.