ČSSZ špatně počítá invalidní důchody. Po stížnostech a zásahu ombudsmanky se zvyšují

Na 350 Čechů a Češek nespokojených s výpočtem důchodů nebo dávek se od začátku roku obrátilo na veřejnou ochránkyni práv. Proti loňsku je jich o 15 % víc. Ombudsmanka dodává, že plná polovina stížnosti je oprávněná.

ilustrační foto: LeoSynapse / sxc.hu

Česká televize

Krátce po absolvování vysoké školy měla úraz a skončila na vozíku. Zažádala proto o invalidní důchod.

Veronika OSTRÁ, : Až když jsem uviděla tu částku toho vypočítaného invalidního důchodu, tak jsem se docela vyděsila, protože byla velice nízká.

Obrátila se na ombudsmanku a Český svaz paraplegiků, kteří jednali se sociálním úřadem. Nakonec společně zjistili, že Veronika nevědomky neplatila dva roky sociální pojištění.

OSTRÁ, :Tím, že jsem studovala do 26 let, tak jsem byla sice nezaopatřené dítě, za které platí stát zdravotní pojištění automaticky, ale myslela jsem si, že platí i sociální, ale to jsem se spletla.

Studenti často nevědí, že sociální pojištění za ně stát platí jen po dobu šesti let vysokoškolského studia. Když začnou studovat v 18 a studium se protáhne, od 24 let musejí platit sami. Veronika Ostrá dluh doplatila. Invalidní důchod jí tak přepočítali. Z necelých 4 tisíc ji vzrostl víc než dvojnásobně. A právě podnětů ze sociální oblasti teď přibývá.

Podle ombudsmanky se nesprávně postupovalo v oblasti sociálního zabezpečení. Konkrétně šlo o 52 případů. Ty se nakonec podařilo vyřešit.

Anna ŠABATOVÁ, ombudsmanka: Nejčastější chyby, na které my přicházíme, je špatně stanovené datum invalidity, které objevíme porovnáním rozhodnutí, správního rozhodnutí s podklady.

Jana BURAŇOVÁ, mluvčí, Česká správa sociálního zabezpečení: V těchto případech mohli, a většinou to tak je, byly dodatečně doloženy doby důchodového pojištění a současně byly předloženy nové lékařské zprávy.

Řada invalidů i seniorů se nakonec dočkala vyššího důchodu i jeho zpětného vyplacení. Někdy šlo až o desetitisícové částky. Problémy s důchody teď řeší i Rada seniorů.

Zdeněk PERNES, předseda, Rada seniorů ČR: Dostali jsme zde desítky mailů a dopisů po rozhodnutí Nejvyššího soudu o právním výkladu průměrné mzdy s tím, že i penze jsou vypočítány špatně.

Rada seniorů teď napsala dopis ministryni práci a sociálních věcí, aby způsob vypočítávání důchodů přezkoumala.

Česká televize

Komentáře:

  1. Milan Toth napsal:

    Tak ted už jsem na pochybách, jestli jsem udělal dobře ,že jsem odešel z repupliky před 29lety a šel pracovat do slavné Evropské unie! Takhle se staví země ,kde jsem pracoval k mojí žádosti o invalidní důchod,kdy mám v zemích EU odpracováno přes 35let! V jedné zemi jsem nepracoval 35let,v druhé zemi nesplnuji limit na získání nároku,ve třetí zemi nemám za posledních 15let odpracováno 10let , a tady ve Španělsku jsem teprve 11let a taky mám málo odpracováno, protože po operaci srdce (5násobný bypass)jsem musel skončit v Německu a změnit životosprávu i zaměstnání, jinak by mě to stálo život! Proto mě ČSSZ odměnila za 70ti % invaliditu částkou 6000kč za 22 odpracovaných let! Ostatní státy si myjou ruce! Tuto mojí situaci se pokusím zmedializovat jako varování mladým lidem ,aby uvážili práci v zahraničí, a aby když se jim něco zlého přihodí (infarkt,mozková mrtvice,těžké zranění atd) nedopadli jako my s manželkou která nepracuje nebot má epilepsii a nikdo jí nezaměstná! Pokusím se kontaktovat Českou televizi a celou problematiku invalidních důchodů dát k diskusi.! M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.