Tisíce hendikepovaných má stále peníze na účtech sKaret, přestože již byly zrušeny

Po zrušených sKartách stále zůstaly na účtech peníze, které si lidé nevyzvedli. Často o tom ani nevědí. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce po České spořitelně, aby své klienty o zůstatcích informovala. Celkem se jedná o 11,5 milionu korun, které stát vyplatil na dávkách.

Česká televize

SKaret se rozdalo přibližně 280 tisíc. Měli ji senioři, zdravotní postižení, matky na mateřské. Pak ale projekt rychle skončil a karta už víc než rok nefunguje. I přesto si na účtech lidé peníze z dávek pořád nechávají.

Kristýna HAVLIGEROVÁ, mluvčí České spořitelny: Od ledna do dubna si vybrali lidé peníze v částce asi 450 tisíc korun.

Zhruba 30 tisíc lidí ale pořád své peníze v bance má. Karty přitom už nefungují v bankomatech a lidé tak budou muset na pobočky. To by ale mohlo být komplikované pro některé postižené a seniory. SKartu měla i Denisa Polívková. Na účet jí chodil například příspěvek na mobilitu a další dávky. Po zrušení sociální karty si peníze na pobočce hned vyzvedla, i když šlo o pár korun.

Denisa POLÍVKOVÁ, : Mě je dvaadvacet, takže já logicky jsem si tam pro ty peníze už z principu došla.

Kristýna HAVLIGEROVÁ,: Stále platí, že to jsou velmi malé částky, často pouze do deseti korun.

Denisa ale upozorňuje na to, že i v jejím případě se jednalo o peníze, ke kterým se nemohla dostat ani, když karta fungovala.

Denisa POLÍVKOVÁ, : Jste mohl vybírat jenom tu částku, která by vám vylezla z bankomatu, proto tam zůstávaly ty drobný.

Spořitelna klienty na jejich zůstatky upozorňovala jen zpočátku, když sKarta přestala fungovat. To teď chce změnit ministerstvo práce a sociálních věcí.

Robin POVŠÍK, náměstek ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/: Českou spořitelnu požádáme, aby jednotlivé klienty vyzvala k tomu, aby si tyto finanční prostředky vybrali. Ty peníze přeci jenom nenáleží bance, ale náleží těm lidem.

Otázkou ale je, kdo tyto výzvy zaplatí.

Kristýna HAVLIGEROVÁ,: Pokud se na nás ministerstvo obrátí, budeme to řešit, nicméně ta informovanost je především na straně ministerstva.

To, že ministerstvo sKarty rychle zrušilo, kritizuje také opozice, která celý systém výplaty dávek zaváděla a vadí jí i způsob, jakým to úřad udělal.

Helena LANGŠÁDLOVÁ, místopředsedkyně strany /TOP 09/:To, že vlastně tam nechali ty peníze ležet, aniž by zjistili, čí ty peníze jsou a opravdu znovu vyzvali ty, ty příjemce dávek, já to považuji za mimořádně nezodpovědné.

Ministerstvo by mělo oslovit spořitelnu během následujících týdnů. Lidé budou mít šanci se ke svým penězům dostat do března roku 2018.

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.