Ministr školství Chládek chce dát více peněz i na postižené sportovce

Ministr školství Marcel Chládek hovořil na Frekvenci 1 v Press klubu o financování sportu, kde chce přidat navíc tři miliardy korun. Jednou z podporovaných kategorií jsou i zdravotně postižení sportovci…

Před pár dny proběhlo jakési zasedání nebo konference na České unii sportu, kterého jste se účastnil, pane ministře. Co se tam důležitého odehrálo? Protože v kuloárech se říká, a vy mně to možná potvrdíte nebo vyvrátíte, že už to konečně vypadá, že do sportu půjde víc peněz.

Marcel CHLÁDEK, ministr školství /ČSSD/:
Tak, doufejme, byla to valná hromada České unie sportu, a možná to bude přelomová valná hromada, nebo jedna z dalších přelomových, protože jsem tam oznámil v rámci představení koncepce podpory sportu, že budeme chtít do rozpočtu další tři miliardy navíc, takže v podstatě zdvojnásobení počtu finančních prostředků do oblasti sportu. Nám se za ten rok a čtvrt, co jsem ministrem, podařilo více ztransparentnit financování českého sportu, místo pěti programů již máme dnes nastaveno sedm programů a chceme do budoucna deset programů, tak, aby každý program byl zaměřený na jednu kategorii. Jednoduše řečeno, jedna kategorie je sportovní reprezentace, druhá významné akce, třetí mládež, čtvrtá zdravotně postižení sportovci a podobně. A minulosti to bylo tak, že řada těch kategorií byla v jednom balíku a podle našeho názoru to nebylo transparentní a průhledné. Další krok, který je klíčový, tak musíme také říci, že ta koncepce je již téměř dotvořena, čeká se na schválení zákona o podpoře sportu, který nám tady chybí v té nové podobě, protože ten současný je již přežitý. No, a v neposlední řadě se musíme vyvarovat tomu, co se stalo v letošním roce, protože díky předchozím rozhodnutím, které nebyly koordinované, máme v České republice v roce 2015 nejvíce světových a evropských událostí za celou historii, organizačně, například Mistrovství světa v hokeji, Mistrovství Evropy v halové atletice, Mistrovství Evropy jednadvacítek ve fotbale, Mistrovství světa v cyklokrosu a takto bych mohl pokračovat.

moderátor:
Jasně. A …

CHLÁDEK,:
Ale co je problém? Já vím, že to je opravdu dobré, lákavé pro fanoušky, ale takto malá země zcela logicky bude mít problém to finančně utáhnout. A ty prostředky pak budou chybět někde jinde. Například na investice do sportu.

moderátor:
Kam by měly dorazit ty tři miliardy, které se teď tedy podaří získat do sportu?

CHLÁDEK:
Já tam mám dvě hlavní priority. Jedna je mládež, především školní mládež, ještě se k tomu vrátím s dovolením, a ta druhá priorita je na malé jednoty. Malé jednoty dlouhodobě jsou podfinancované, a my potřebujeme jim poslat více finančních prostředků v podstatě na údržbu, na provoz a na jejich činnost. Když se vrátím k té mládeži, my od září chceme zavádět třetí hodinu pohybu navíc, tady podotýkám pro všechny posluchače, že to je dobrovolná záležitost.
Takže školy, které se nám přihlásí, tak se zúčastní tohoto projektu, a budou dostávat od nás finanční prostředky na trenéry a učitele, kteří tuto hodinu povedou. Chceme se zaměřit na první stupeň základní školy.

:
Jak to bude vypadat? Po škole, až skončí výuka?

CHLÁDEK, :
Až skončí výuka, tak pak ta škola, která se do toho projektu přihlásí, bude mít zajištěného trenéra, zajištěné prostory, my budeme platit toho trenéra, a ten povede právě tu pohybovou výuku. Chtěli bychom, aby to nebyl klasický tělocvik, ale aby to byla třetí hodina pohybu hravou formou, zapojily se nám do toho všechny velké sporty, basketbal, fotbal, hokejisté a další a další, a oni právě povedou i metodicky tu výuku na tom prvním stupni. My jsme zjistili, že největší problém právě je, že ty nejmenší děti na základě toho, že mnohde ten tělocvik samozřejmě učí učitel či paní učitelka, která učí úplně všechno, zpívá, kreslí, cvičí s nimi, češtinu dělá, matematiku, a mnohdy právě mezi ty slabší stránky, protože ne každý z nás jsme na všechno, tak ta slabší stránka mnohdy u nich je ta tělesná výchova, a tam právě začíná i ta nechuť k tělocviku, protože řada dětí prostě dělá formu tělocviku, která pro ně není zábavná, nepřitáhne je k tomu.

:
takže to by měl tento nový projekt …

CHLÁDEK:
To by měl změnit. Pak by se měl rozšířit a pokračovat a měl by pokračovat i druhý projekt, který vlastně je pohár pro základní školy, pohár ministra, kde se zapojilo přes tisíc škol, jsou tam stovky a stovky žáků, kteří soutěží v různých disciplínách, kolektivních hrách, ale i v atletice, a co mám zpětnou vazbu, tak se to velmi uchytilo na školách a děti baví nejenom to, že se pohybují a sportují, ale taková ta sounáležitost ke škole, a že v podstatě se navzájem podporují. A myslím si, že to zlepší i klima na českých školách.

:
Dobře. A vrcholový sport? Do jaké míry je v této chvíli podfinancovaný, anebo třeba výdělečný? Ten sport v tom nejvyšším patře.

CHLÁDEK,/:
Tak, sport obecně je dlouhodobě podfinancovaný. V celé oblasti máme podfinancováno úplně vše. Například školství, průměr v Evropě je šest celých jedna hrubého domácího produktu, které dává vyspělá Evropa, a my dáváme něco pod čtyři procenta, dáváme méně i na mládež, dáváme méně i na sport, srovnám to se Slovenskem, Slovensko dává pětinásobek částky na sport, když to porovnáme s počtem obyvatel …
A patří do toho i ten vrcholový sport, kdy my chceme přidat finanční prostředky, proto jsou ty tři miliardy, které půjdou jak na mládež, tak na malé jednoty, ale chceme i na vrcholový sport, protože, a především vrcholový sport mládeže. Pokud chceme vychovávat vrcholové sportovce, tak musíme dát na mládež finanční prostředky, tak aby se nám nestávalo to, co v hokeji, protože to tady zaznívá, jsou tady různé kauzy a debaty o tom, že se platí za to, když nějaký hráč někde hraje nebo nehraje, nebo když dítě chce přestoupit z jednoho klubu do druhého, my bychom to chtěli více zafinancovat, protože po informacích, které já mám, tak v podstatě nám ubývá mládež v těch našich klíčových sportech, jako je například hokej, a pokud nebudeme mít kvalitní základnu, tak do budoucna se můžeme rozloučit s nějakou medailí.

(Visited 11 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.