Do Prahy se vrátily falešné výběrčí příspěvků na neslyšící. Dostanou pokutu až 15 tisíc korun

Podvodnice z Rumunska využívající fintu, kterou se jejich krajané (a zejména krajanky) v metropoli snažili v minulosti uplatňovat již opakovaně, dopadli přímo při činu příslušníci pohotovostní motorizované jednotky pražské policie. O středečním zákroku informoval v sobotu Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

Praha – Falešné výběrčí předstírající sbírku na aktivity ve prospěch neslyšících dopadli policisté vyslaní po upozornění občanů do Ječné ulice. Cizinky zneužívající ochotu lidí přispívat na projekty, které považují za dobrou věc, zastihli ještě na místě činu. Ženy ve věku 18 a 20 let mávaly podpisovými archy – hlavním důvodem toho, že se snažily přilákat pozornost kolemjdoucích, ale bylo vybírání peněz. „Ještě na místě se obě přiznaly, že se nejedná o žádnou sbírku, ale o podvod – a peníze vybírají pro svou potřebu,“ konstatoval Daněk.

K odhalení dotyčných přispělo, že nepředvedly nic nového; podobné aktivity v pražských ulicích již v minulosti řešili jak policisté, tak strážníci (načež podvodníci přesunuli své aktivity z metropole do dalších regionů České republiky).

Ženy z Rumunska použily formulář označený jako „Certifikát regionální pro neslyšící a tělesně postižené lidi a pro chudé děti“, působící nepříliš důvěryhodně, byť zneužívající znaky tělesně handicapovaných a vlajku České republiky; do něho oklamaní dárci, mylně se domnívající, že dávají peníze na podporu záměru otevřít „mezinárodní centrum“, měli vepisovat částky, které se rozhodli věnovat (nejčastěji se jednalo o stokorunu či dvě stovky). Cizinky navíc předstíraly, že i ony samy jsou neslyšící, aby tak maskovaly, že se v češtině nedokážou dorozumět.

Podvodné jednání falešných výběrčích policisté vyhodnotili jako přestupek proti majetku. Věcí se tedy dál budou zabývat úředníci radnice Prahy 2 ve správním řízení. Ve hře by podle Daňkových slov mohlo být uložení pokuty až do výše 15 tisíc korun.

Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.