Health dance. Tanec prospěšný zdraví

Plzeňští lékaři vytvořili styl, kombinující prvky léčebné tělesné výchovy a moderních tanců

PLZEŇ Health dance je zcela nový druh tance, vytvořený pro děvčata s vadným držením těla nebo lehčí skoliózou. Ta vzniká vychýlením páteře ze své osy. Tanec využívá prvků z několika známých tanečních stylů, jako je latina, orient, flirt dance, nebo S Factor. Tanec vytvořili dva plzeňští lékaři, zaměřující se na rehabilitaci a fyzioterapii -Karel Pitr a Kateřina Študentová. Ti si Health dance, v překladu tedy zdravotní tanec, zaregistrovali jako ochrannou známku.

„Někdy je obtížné přesvědčit dítě k pravidelnému dennímu cvičení, které je nebaví a nedá se nahradit jiným sportem. Proto jsme začali přemýšlet, jak rodičům a jejich dětem tuto situaci usnadnit. A vymysleli jsme Health dance. Taneční styl, který kombinuje prvky léčebné tělesné výchovy a moderních tanců,“ vysvětlují lékaři a připomínají, že Health dance je v současnosti jedinou alternativou k dennímu cvičení, u které je možné garantovat zdravotní nezávadnost.

Problémem skoliózy podle Pitra je, že se nález bude s velkou pravděpodobností v průběhu měsíců a let zhoršovat. Do dospělosti si pak děti odnesou často trvalé bolesti zad. „Jakmile zjistíme u dítěte skoliózu, zařazujeme ho do rehabilitačního programu léčebné tělesné výchovy. Tam se naučí cvičit vhodnou sestavu cviků a Health dance je alternativa,“ uvedl lékař.

Druhů cvičení na skoliózu je podle Pitra asi třicet. „Vybírat je tedy z čeho, ale nikdo zatím nedokázal, aby to děti bavilo, což je předpokladem k tomu, aby skutečně cvičily,“ uvedl Pitr.

Ten prý myšlenku dát dohromady zdravotní tanec nosil v hlavě patnáct, dvacet let. „Stále jsem totiž před sebou viděl děvčata, které místo odpovědi na otázku, jestli cvičí, klopí jen rozpačitě zrak. Takže mě napadlo vymyslet pro ně něco zábavného, ale stále jsem nemohl najít ten správný tým, který by mi nápad pomohl realizovat,“ vypráví lékař.

Nakonec všemu pomohla náhoda. Kateřina Študentová, která dlouhá léta tancovala, byla totiž v Pitrově plzeňském centru rehabilitace a rekondice na stáži. Slovo dalo slovo a tanec byl na světě. Přípravě podle něj předcházelo oslovení jednoho plzeňského studia tance, které se stalo součástí týmu. „V tanečním studiu nakonec vytvořili choreografii a kolegyně jim pak řekla, toto se do sestavy nehodí, protože je to zdravotně rizikové, přidejte tam naopak tento prvek. Zkrátka pracovali jsme jako tým,“ vylíčil Pitr.

Podle Študentové je Health dance vlastně souborem několika sestav cviků, které mají posilovat všechny svalové skupiny. „Nechybí třeba stoj na špičkách, který zlepšuje senzomotoriku, stabilizaci v prostoru,“ vypráví Študentová. Hodina je podle ní pevně daná. Nejdříve se děvčata musí rozcvičit a připravit tak svaly na zátěž, pak následují sestavy. „Část cvičení probíhá na podložkách, část je taneční, na závěr nesmí chybět uvolnění,“ popsala lékařka, podle které se jedná o poměrně složité cviky spojené s dýcháním, s pohybem očí, které je třeba dívky dobře naučit, aby je mohly bezchybně cvičit doma.

A jak je možné nad skoliózou vyzrát? Když podle Pitra dítě cvičí určenou sestavu každý den po dvaceti minutách, zhoršování skoliózy se zastaví nebo alespoň zpomalí. „Obdobný postup doporučujeme při vadném držení těla, které je často jen předstupněm skoliózy,“ dodává Pitr.

Vadné držení těla má podle něj v Česku asi 95 procent dětí. Skoliózou trpí zhruba deset až patnáct procent dětí. Z toho jedno až dvě procenta připadá podle Pitra na těžké skoliózy. Problém ale je, že odhadem polovina dětí o skolióze vůbec neví. „Jednoduše proto, že toto onemocnění nebolí,“ vysvětlil Pitr, podle kterého zatím nikdo nerozklíčoval, jak skolióza vzniká. „Jednou z hypotéz je to, že člověk začal žít vzpřímeně, ale páteř na to nebyla připravená, a proto často dochází k tomu, že se zkroutí,“ líčí Pitr.

Podle něj se zkoumala i dědičnost, ale gen pro skoliózu nebyl nalezen. „Ale víme, že když rodiče onemocněním trpí, tak je větší pravděpodobnost, že i dítě může postihnout,“ uvedl lékař. Důvodem podle něj ale může být i to, že rodiče jsou vysocí a dítě také rychle vyroste a než se stačí svalově stabilizovat, tak vznikne skolióza. „Když zlepšíme svalový aparát, tak je šance, že se páteř udrží nebo je skolióza menší a nemusí se léčit korzetem či operací,“ přiblížil Pitr.

Nejhorší scénář při skolióze je podle něj operace, kdy se zjednodušeně řečeno voperovávají tyče podél páteře, která je pak nepohyblivá. „Těžká skolióza, která je navíc ještě kombinovaná s vychýlením páteře dozadu, může ohrožovat akci srdeční a dýchání. Když to dojde takto daleko, tak se jedná o těžce invalidní lidi. My se proto snažíme zachytit nemoc co nejdříve a komplikacím tak předejít,“ dodal Pitr.

Jitka Šrámková, redaktorka MF DNES

Mladá fronta DNES

(Visited 9 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.