Ve výšce i na zemi pocítili lidé slepotu. Přijela Kavárna Potmě

Od nevidím do nevidím. Taková je otvírací doba kavárny, která parkuje u kostela svaté Ludmily na náměstí Míru. Dvacetimetrový autobus se začerněnými skly však dává tušit, že se nejedná o obyčejné občerstvení.

„Autobus propojuje svět nevidomých a vidících. Zároveň role možná převrací, protože v okamžiku, kdy se dostanete do Kavárny Potmě, tak jste naprosto v moci nevidomých kavárníků,“ řekl Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Světluška, který zařízení provozuje. Právě obsluhující, jenž je kvůli svému postižení na obklopující tmu zvyklý, všechny návštěvníky do kavárny zavede, usadí, obslouží a pomůže, pokud je třeba. Vyzkoušet si zlomek z každodenních nástrah zrakově handicapovaného člověka je jeden z důvodů, proč tato kavárna už po čtvrté vyráží do různých tuzemských měst. Také jde o pomoc nevidomým, neboť svou návštěvou kavárny člověk přispívá na konto Světlušky.

Startovním místem, odkud Kavárna Potmě vyrazí na cestu, se stalo náměstí Míru na druhé městské části. Až do středy 13. května zde bude autobus stát a je možné ho navštívit během otvírací doby, která je podle nápisu na tričkách kavárníků „od nevidím do nevidím“. Převedeno na čas vidících: kavárnu lze navštívit od 10 do 20 hodin.

Prvními letošními hosty byli herečka Lenka Vlasáková a herec Jan Dolanský. Ten se už před vstupem do tmy těšil na to, co ho čeká. Akdyž po zhruba půl hodině vyšel, splněná očekávání netajil. „Bylo to nádherné. Ze začátku jsem měl pocit, že tu tmu rozkoukám, že něco uvidím. Ale neviděl jsem nic. Asi pět minut mi trvalo, než jsem se v prostoru zorientoval,“ popsal divadelník své zážitky.

Podobně na tom byla i jeho životní partnerka Vlasáková. „Asi jsem se chtěla taky rozkoukat, ale bolely mě z toho oči. Tak jsem je zavřela, ale to se mi zase chtělo spát. Potom jsem si představovala, jestli bych jako nevidomá pořád spala nebo jak bych to řešila,“ prozradila herečka s tím, že tma jí dostávala do režimu klidu.

Kladné zážitky si při východu z temného vozidla odnášeli i horolezci, kteří na podzim míří na osmitisícovou horu Cho-Oyu. Mezi nimi byl i nevidomý horolezec Jan Říha, který se tak stal trochu průvodcem svých druhů po kavárně. Sami potom na světle tvrdili, že při výšlapu na velehoru, může je klidně vést znovu. Obavy nemají. Díky návštěvě horolezců mohli lidé na náměstí Míru vyzkoušet, jaké je to vylézat beze zraku skálu. Poblíž autobusu byla postavena horolezecká stěna, na níž si mohl kdokoli zkusit vylézt. Ti odvážní i s páskou před oči, aby se vžili do útrap zrakově postiženého horolezce. Poslepu zdolat stěnu si zkusil i jeden z hereckých hostů Jan Dolanský. I přes lehký strach vylezl skoro na vrchol.

Autobusová Kavárna Potmě začala na vinohradském náměstí už své čtvrté turné po regionech.

Vstupné do černočerné kavárny stojí 140 korun a výtěžek je určen pro sbírku Světluška na pomoc nevidomým a lidem s těžkým postižením zraku. Kromě netradičního zážitku si na památku odnese každý návštěvník i hrneček a metr.

BENEDIKT LEDERER
Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.