Falešní neslyšící mámí z lidí peníze

S největší pravděpodobností se jedná o muže rumunské národnosti, kteří – přestože žádají o dar – jsou docela zdraví. Jednomu z dárců vyhrožovali i fyzickým násilím.

Opava – Petr Hlaváček přispíval na nejrůznější sbírky po celý život. Úterní zkušenost ho však natolik odradila, že už to patrně nikdy neudělá. Setkal se s falešnými výběrčími, kteří předstírali, že jsou hluší. Ve skutečnosti se ale jednalo o dva zdravé podvodníky.
„Nejprve mě zastavili pod Myší dírou. Dávali mi podepisovat arch a žádali o dar s tím, že jsou neslyšící. Tak jsem jim věnoval dvě stovky. Odpoledne jsem šel ale na trénink po Vodní ulici a všiml jsem si, jak na sebe normálně hulákají, protože tomu jednomu nešlo zaparkovat,“ popisuje Petr Hlaváček s tím, že se jednalo o muže snědší pleti. Hned na místě je konfrontoval a snažil se je vyfotit, muži mu ale vyhrožovali fyzickým napadením. „Já přišel o dvě stě korun, ale na archu byly podepsané daleko větší dary,“ uzavírá Petr Hlaváček, který si alespoň zapamatoval typ automobilu – modrý Opel Vectra. V úterý 12. května se ale nejednalo o zdaleka jediného oklamaného a okradeného Opavana. Obdobnou zkušenost sdílí i sedmadvacetiletá Tereza L., kterou falešní výběrčí zastavili u Kauflandu v Hlučínské ulici. „Ještě jsem ani nestačila vystoupit z auta, a už mi klepali na okýnko. Dělali, že neslyší, a dávali mi k vyplnění jakýsi papír. Nejprve jsem měla vyplnit podpis, pak město a pak směrovací číslo. Poslední kolonka nesla název dary, kde mi došlo, že bych měla něco věnovat. Takže jsem o stovku chudší, jelikož se patrně jednalo o úplně stejné výběrčí,“ uvedla Tereza L. „Nemáme nahlášen ani jeden z uvedených případů či obdobný. Pokud by se ovšem cítil dotyčný být poškozený, může vše kdykoliv nahlásit na obvodní oddělení Policie České republiky v Opavě,“ uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.
Nic podobného nezaznamenali ani městští policisté. „Jsme ale rádi, že jsme tuto informaci obdrželi. Strážníci běžně obdobné aktivity v ulicích kontrolují, nyní se ale více zaměří na popisovanou dvojici,“ uvedla tisková mluvčí opavské městské policie Petra Stonišová.

Je však docela dost dobře možné, že se po dvojicí podvodníků už dávno slehla zem. Opava totiž není zdaleka ojedinělé město, kde krádeže obdobného rázu řeší. Minulý týden dvě Rumunky předstírající hluchotu a vybírající peněžité dary dopadla pražská městská policie.
Ženy z Rumunska použily formulář označený jako „Certifikát regionální pro neslyšící a tělesně postižené lidi a pro chudé děti“, který se pravděpodobně dostal do rukou i oběma okradeným Opavanům. Na formuláři zneužily znaku tělesně handicapovaných a vlajku České republiky. Cizinky navíc předstíraly, že ony samy jsou neslyšící, aby tak maskovaly, že se v češtině nedokážou dorozumět. „Ještě na místě se obě přiznaly, že se nejedná o žádnou sbírku, ale o podvod – a peníze vybírají pro svou potřebu,“ konstatoval Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

KLÁRA JAROŠOVÁ
http://www.opavsky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

1 Komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.