Česko proti kvótám pro uprchlíky

foto: sxc.hu

Návrh Evropské komise na zavedení závazných kvót pro uprchlíky v Česku narazil. Odmítavý postoj kabinetu zopakoval premiér Bohuslav Sobotka. S návrhem komise nesouhlasí například také Velká Británie, Slovensko nebo Polsko. Od Bruselu už za to sklidily kritiku.

foto: sxc.hu

Česká televize

Chceme pomáhat, ale jenom pokud to bude dobrovolné. Takový vzkaz poslal do Bruselu premiér Bohuslav Sobotka. Česká vláda povinné kvóty odmítá.

Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/:Těch zemí, odkud ti uprchlíci přicházejí, tak ta vlna nebude končit. Ta debata musí být širší a nemůžeme vystavit bianco šek, aniž bychom ohrozili bezpečnost České republiky.

Cyril SVOBODA, bývalý ministr zahraničí /KDU-ČSL/ / Události, komentáře; 13.5.2015/:Postoj České republiky je odsouzeníhodný. Je to ostuda. Dokonce bych řekl, že to je drzost. Když emigrovali kdysi z Československa naši spoluobčané, tyto země byly velkorysé a jsou velkorysé, máme my co vracet.

Z nejhůř zasažených zemí jako Itálie a Řecko mají imigranti v rámci krizového plánu putovat do ostatních států. Během dvou let by navíc chtěl Brusel přesídlit do unie 20 tisíc ohrožených lidí, kteří ještě vůbec v EU nejsou. Na Česko by připadalo 525 osob.

Jana HYBÁŠKOVÁ, vedoucí delegace EU v Iráku /Události, komentáře; 13.5.2015/:
25 let voláme po tom, že nastane průšvih. Ten průšvih se děje. Buďto dokážeme vytvořit schopnou imigrační politiku, a toto je zoufalý krok, ty kvóty.

Podle ministerstva vnitra by tuzemsko 500 uprchlíků zvládlo. Záleželo by na podmínkách. Česká vláda ale povinné kvóty považuje za popření základních unijních svobod.

Jakub JANDA, think-tank Evropské hodnoty /Události, komentáře; 13.5.2015/:
To není dlouhodobě promyšlené, protože ty kvóty vlastně dělají to, že my teď v nějakém pilotním projektu vybereme několik tisíc lidí, které si rozdistribuujeme po Evropě, jenomže tím víceméně ignorujeme to, co se děje v Africe a na Blízkém východě.

Komise chce kvůli přesunu migrantů v rámci osmadvacítky aktivovat vůbec poprvé takzvaný krizový mechanismus, který by to umožnil. Nejdřív by ho ale musely členské země schválit kvalifikovanou většinou, která představuje 65 % všech obyvatel unie. Přijetí takového návrhu by mohlo být podle europoslance za ODS Jana Zahradila zničující pro soudržnost Evropské unie.

Do konce roku by chtěl Brusel na základě zkušeností s dočasným systémem předložit návrh trvalého řešení. Nejhůř postižené imigrační vlnou ze severu Afriky jsou jihoevropské státy. Ve Středozemním moři se při pokusu dostat se na starý kontinent utopilo od začátku roku už skoro dva tisíce lidí.

Česká televize

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.