Lékárníci budou měřit zájemcům zdarma tlak

Při příležitosti Světového dne hypertenze, který připadá na dnešní den, budou lékárníci od pondělí do pátku měřit zájemcům ve vybraných lékárnách zdarma tlak a poskytnou jim preventivní rady.

ČTK to sdělil mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. V Česku trpí vysokým tlakem téměř dva miliony dospělých a hypertenze podle odhadů stojí až za čtvrtinou všech úmrtí do 40 let věku.

„V zapojených lékárnách se lékárníci zaměří na orientační měření krevního tlaku pacientů. Vyplní s nimi krátký anonymní dotazník, jehož část zůstane v lékárně pro další anonymní statistické zpracován. A jeden díl dostane pacient s vyznačením naměřených hodnot, cílovými hodnotami a také navrženými opatřeními,“ uvedl.

V případě, že budou hodnoty vysoké, doporučí lékárník pacientovi, aby podstoupil cílené vyšetření u svého praktického lékaře. Rozdávat se také budou letáčky s informacemi o hypertenzi. Lidé se dozvědí, co je to hypertenze, jaké jsou její příznaky, jak se hypertenze léčí a jaké jsou správné hodnoty krevního tlaku.

Hypertenze patří k nejčastějším onemocněním cévního oběhu. Po padesátce má vysoký tlak polovina lidí. Optimální tlak dospělého člověka je do 120/80, normální tlak do 139/89, hypertenze od 140/90.
Vysoký tlak dlouho nemá žádné příznaky, prvním může být až infarkt či mrtvice, i proto se mu říká „tichý zabiják“. Mezi možné příznaky patří bolest hlavy, závrať, bušení srdce a tlak na hrudi.
Vliv na rozvoj vysokého tlaku má genetika. Nárůst tlaku souvisí i s přílišným solením, přejídáním a obezitou, zejména tehdy, když se tuk hromadí na břiše. Nepříznivě působí také nadměrné pití alkoholu a kouření, stejně jako stres, z léků pak hormonální antikoncepce, kortikoidy a antidepresiva. Příčinou vysokého tlaku může také být onemocnění ledvin, štítné žlázy či srdeční vada.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.