Charita pomohla mladému muži s postižením získat auto

Částkou 140 tisíc korun přispěla Charita Hranice a Arcidiecézní charita Olomouc na speciální auto pro zdravotně postiženého Jiřího Jambora. Nyní se Jiří konečně může těšit z jízdy v novém červeném Volkswagenu Caddy.

Hranice – Jiří Jambor má vrozenou nemoc zvanou spinální svalová atrofie. Je to onemocnění, kdy v předních rozích míšních se nevytvoří jádra a povely z mozku není mícha schopná předat dál. Jirka je upoutaný na vozík a dýchat mu pomáhá respirační přístroj. Energie do života mu ale nechybí. I auto si sám vybíral. „Hledal jsem si auto na internetu, a stejně se mi nejvíc líbilo tohle. Jsem moc rád, že to vyšlo. Moc nám to usnadní život. Jsem nadšený,“ usmíval se spokojeně mladík.

Sám Jirka oslovil přes e-mail čtrnáct velkých firem na Hranicku. „Zareagovala pouze Charita Hranice a čtyři nám napsaly, že ne. Zbytek mi neodepsal vůbec,“ popisoval Jiří Jambor komplikovanou cestu k vysněnému autu, na kterou se vydal na začátku roku. Tehdy se s rodiči dohodli, že začnou hledat pomoc a shánět prostředky, aby si mohli pořídit auto uzpůsobené i vozíku. „Měli jsme opravdu štěstí, protože od ledna se přestal tento typ vyrábět a museli bychom čekat další tři, čtyři měsíce na nový typ. My jsme měli auto za dva měsíce. Museli jsme popohnat výrobu, aby dodělali objednávky, takže koncem března to bylo hotové,“ pověděl otec Jiřího Jambora.

Všichni lidé, co přispěli 6. ledna třem králům, mají na Jirkově autu svůj podíl. „Jedná se o dar, který je financován z výnosu Tříkrálové sbírky. Čili jsou to peníze, které darovali lidé z regionu Hranicka a Lipnicka,“ uvedl ředitel hranické Charity Jan Hegar, který spolu s ředitelem Arcidiecézní charity Olomouc Václavem Keprtem předal dar rodičům Jiřího Jambora.

„Dar se skládá ze dvou částí. Čtyřicet tisíc darovala Charita Hranice a hlavní podíl sto tisíc korun je věnován Arcidiecézní charitou Olomouc a z jejího Nouzového fondu Tříkrálové sbírky,“ dodal. Ten slouží k řešení právě takovýchto výjimečných situací.

„Mám opravdu radost z toho, že můžeme předat dar spousty anonymních lidí. My jsme jen ti, kteří to dali dohromady a měli možnost vám přispět. Ať auto hodně dobře slouží, ať mnoho let bezpečně jezdí a ať vás vždy doveze tam, kam potřebujete, abyste se díky němu aspoň trošku cítili volnější, svobodnější a aby vám co nejvíc pomáhalo,“ popřál od srdce při předání finanční částky Václav Keprt, ředitel Arcidiecézní charity Olomouc.

První zkušební cestu do Hranic už má Jirka za sebou. Příští týden se spolu s rodiči chystá do Olomouce k doktorce. „Je to úžasný pocit, když vidíme, že naše práce někomu doopravdy pomáhá,“ dodal Václav Keprt. „Chceme poděkovat všem, co se na sbírce podíleli, bez nich by tato pomoc nebyla možná,“ dodal ředitel Charity Hranice Jan Hegar.

Přerovský a Hranický deník
http://www.prerovsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.