O bezbariérové byty je nouze. Městské i soukromé hlásí plno

Česká televize

Upravený byt by potřebovala i Zdeňka Kotyzová, která zůstala po nehodě nepohyblivá

Prostějov – Na konci ledna měla mezi Držovicemi a Olšany autonehodu a od té doby se pomalu dává zdravotně do pořádku. Zdeňka Kotyzová se po měsících léčení a rehabilitací stále z havárie vzpamatovává. Může však domů. Problémem však je, že její rodina pro ni potřebuje bezbariérové bydlení. Takové byty však Prostějov aktuálně k dispozici nemá.
„Ve vlastnictví bezbariérové bydlení samozřejmě máme, aktuálně jsou však všechny byty obsazené,“ sdělila náměstkyně prostějovského primátora Alena Rašková.
Zároveň však zdůraznila, že lokalit s tímto typem bytů je v Prostějově hned několik. „Jde například o byty nedaleko Penny Marketu či domy s pečovatelskou službou (DPS), kde nepřebývají jen starší lidé,“ řekla Alena Rašková s tím, že například v případě DPS jsou byty bezbariérové téměř všechny.
Ředitel prostějovské Domovní správy slova náměstkyně potvrdil. Podle něj je zájem o takové bydlení kolísavý. „Občas se tato potřeba vyskytne, když je plno. Bylo ale i období, kdy jsme nemohli do takových bytů nikoho sehnat. Jsou například uzpůsobené nižšími kuchyňskými linkami a běžní lidé o ně neměli zájem,“ uvedl.
V případě Zdeňky Kotyzové by se však možná místo našlo. Byť ne v Prostějově. O její nehodě ví i Alena Rašková, která se už bavila s rodinou Zdeňky. „S paní Kotyzovou jsem mluvila, zkoušíme vyjednat byt ve Výšovicích, kde je projekt Handicap. Poradila jsem jí také, ať se zkusí obrátit na Charitu,“ sdělila Alena Rašková. Jak se však ukázalo, o bezbariérové bydlení je aktuálně zájem. „Je zde osmadvacet bezbariérových bytů, kde mohou bydlet lidé se ZTP a ZTTP. O případu Zdeňky Kotyzové vím, paní náměstkyně Rašková mi o něm říkala. Momentálně však ani jeden volný byt ve Výšovicích není. Doporučuji tak podat žádost přes starostu Výšovic a čekat, až se nějaké místo uvolní, nebo vyzkoušet zařízení Lipky ve Vrahovicích,“ řekla ředitelka školy Jistota Marie Turková, která na projektu Handicap spolupracuje.
Poukázala tak na v dubnu otevřené zařízení v Prostějově¬Vrahovicích. To obsahuje bezbariérové byty, ale také čtyřiadvacetihodinovou službu.
Více čtěte v dalším vydání Prostějovského deníku

„S paní Kotyzovou jsem mluvila, zkoušíme vyjednat byt ve Výšovicích, kde je projekt Handicap. Poradila jsem jí také, ať se zkusí obrátit na Charitu.“ Alena Rašková, náměstkyně primátora

MICHAL SOBECKÝ
Prostějovský deník
http://prostejovsky.denik.cz/

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.