Nemocnice pořídila nový přístroj k vyšetření svalů i periferních nervů

S maximální přesností umožní moderní elektromyografický (EMG) přístroj vyšetřování periferních nervů a kosterního svalstva. Novinku do své neurologické ambulance pořídila Nemocnice Přerov.

Přerov – Přístroj umožňuje zjistit funkční stav periferních nervů, kořenů, svalů a nervosvalového přenosu. Zahrnuje různé metody stimulace a registrace aktivity periferního nervového systému. „Přístroj využívá dvě základní elektrodiagnostické metody – vyšetření vodivosti nervů a jehlovou EMG, která pomocí jehlových elektrod zachycuje bioelektrické potenciály kosterních svalů. Používá se hlavně k průkazu léze nervů, stupně jeho poškození, lokality poškození, indikace operační či konzervativní terapie a v neposlední řadě ke sledování vývoje postižení a efektivity léčby v čase,“ vysvětlila primářka neurologického oddělení Nemocnice Přerov Elena Švamberková.

Zakoupený přístroj poslouží například u pacientů trpících syndromem karpálního tunelu nebo při traumatickém poškození nervu, při útlaku nervových kořenů z vertebrogenních příčin, například při vyhřezlé meziobratlové ploténce. „Dokáže posoudit tíži postižení periferního nervového systému u diabetu a jiných metabolických onemocnění, vyšetřit širokou škálu onemocnění samotných svalů z různých příčin, například již zmiňované poruchy nervosvalového přenosu,“ uvedla primářka s tím, že EMG vyšetření je vysoce spolehlivé a nachází uplatnění nejen během diagnostiky, ale i při sledování dalšího vývoje zdravotního stavu pacienta. „Vyšetření pomocí EMG přístroje nevyžaduje hospitalizaci ani žádnou speciální přípravu. Celý proces spočívá ve stimulaci periferního nervu elektrodou nebo zavedení tenké jehly do svalu s následným snímáním aktivity nervu nebo kosterního svalstva. Přístroj veškerou aktivitu zaznamenává do grafu, ze kterého se dá vyčíst charakter postižení,“ dodala Elena Švamberková.

Přerovský a Hranický deník
http://www.prerovsky.denik.cz/

(Visited 26 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.