Support Lesbiens se rozhodli darovat život

Do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM vstoupili další, tolik potřební dárci. Tentokrát dobrou věc podpořili členové kapely Support Lesbiens, do jejichž života porucha krvetvorby zasáhla.

Maminka frontmana kapely, Czendy Urbánka, totiž vážnému onemocnění před časem podlehla. Kapela se rozhodla, že celé připravované podzimní turné, nový singl i vznikající album věnuje podpoře registru a především pak dárcovství, protože právě nedostatek dárců kostní dřeně je v poslední době zásadním problémem při hledání vhodného štěpu k transplantaci.

„Znáte ten vnitřní pocit, že něco musíte udělat, aniž by bylo potřeba o podstatě či souvislostech vůbec přemýšlet? Tak tím je pro mě tato akce. Ryze srdeční záležitost bez nutnosti zapojení hlavy,“ vysvětluje svůj důvod vstupu do registru frontman Czenda Urbánek, který sám kdysi pro poruchu krvetvorby ztratil velmi blízkého člena rodiny a jehož životní příběh byl pro spolupráci s Českým registrem dárců krvetvorných buněk IKEM prvotním impulsem. Spolu s ním do registru vstupují ještě další dva členové Support Lesbiens, kteří splňují kritéria dárcovství kostní dřeně – bubeník Radek Tomášek a baskytarista Filip Fendrych.

„Táta mě učil, abych se vždycky zastal slabšího. A já jsem, zdá se, zdravý, tak bych rád pomohl někomu, kdo to štěstí nemá,“ říká Radek Tomášek a Filip Fendrych ho doplňuje: „Pro nemocné je to jediná šance. Tady není moc o čem přemýšlet.“

Kapela Support Lesbiens se rozhodla kampaň a oslovování mladé generace k dárcovství podpořit
i hudebně. Ve spolupráci s herečkou a hudebnicí Ivou Pazderkovou nahrála novinkovou skladbu “Skořicová“. Výtěžek z prodeje singlu věnují muzikanti registru. Iva se navíc rozhodla potenciální dárce vyhledávat aktivně i sama.

„Nejlepšími dárci kostní dřeně jsou mladí, zdraví muži. A jako žena jsem vybavená velkou schopností je pomoci registru dárců hledat,“ s úsměvem vysvětluje svou spoluúčast na vzniku písně, která je od dnešního dne k zakoupení. (Singl je dostupný na Supraphonine: http://www.supraphonline.cz/album/102156-skoricova). Na píseň v září naváže i album a s podporou Českého registru dárců krvetvorných buněk budou úzce provázány i podzimní koncertní křty, na kterých Support Lesbiens chtějí dále šířit myšlenky dárcovství. „Pomozte a darujte to nejcennější, darujte život,“ vyzývají Support Lesbiens své fanoušky. „Jste to právě Vy, mladí lidé, kteří jako jediní můžete pomoci.“

Noví dárci jsou potřeba, jejich celkový počet totiž letos poprvé klesl. Ačkoli loňský rok registru přinesl 1734 nově přihlášených potenciálních dárců, což je nejvyšší počet za posledních 11 let, z důvodu věku a zdravotního stavu bude do konce roku z databáze vyřazeno minimálně 2 300 lidí. Ty registr potřebuje nutně nahradit, v opačném případě může dojít k  situaci, kdy bude stále obtížnější najít pro nemocné vhodného dárce. Právě ta bývá často jednou a poslední nadějí pacientů na záchranu života a uzdravení. Český registr dárců krvetvorných buněk navíc upozorňuje, že se situace může zhoršovat. V horizontu pěti let bude vyřazeno až 6000 lidí.

„Pravidla pro dárcovství jsou velmi přísná, to proto, aby byla úspěšnost případné transplantace co nejvyšší a zároveň, aby odběr kostní dřeně nijak neohrozil dárce. K tak dramatickému propadu počtu dárců dojde také proto, že jsme nuceni vyřadit velkou část těch, kteří se do registru přihlásili v době jeho vzniku a teď dovršují věkovou hranici pro darování kostní dřeně. Tyto dárce je potřeba nahradit mladou generací. I proto se snažíme využívat veškerých možností, jak vstup do registru propagovat,“ říká Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Transplantace kostní dřeně je v dnešní době standardním postupem, který zachraňuje stále více nemocných. Je často jediným způsobem léčby pacientů s poruchou krvetvorby (více než 70 nemocí, včetně leukémie, anémie, poruch imunity atd.). V posledních letech navíc přibývá nepříbuzenských transplantací – tedy transplantací, kdy dárcem není rodinný příslušník.

„Najít takového vhodného dárce vyžaduje evidovat v registrech dostatečné množství dobrovolníků. Jen tak se šance na záchranu života nemocných zvyšují. Stále bohužel ale platí, že asi třetina pacientů svého dárce ani v rodině ani v registrech nenajde. Ještě před dvaceti lety bylo přitom ze 100 transplantací 70 příbuzenských a 30 nepříbuzenských – dnes je tomu přesně naopak. Přitom tím, že do registru vstoupí i jediný dárce, se zvýší nemocným pacientům naděje na záchranu,“ vysvětluje Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

DÁRCOVSTVÍ KRVETVORNÝCH BUNĚK JE VŽDY DOBROVOLNÉ, BEZPLATNÉ A ANONYMNÍ.

WWW.DARUJZIVOT.CZ

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.