Neslyšící dostanou nové centrum. Ve Vršovicích se bude učit znaková řeč

ilustrační foto: Photoxpress

Na radnici Prahy 10 se v minulosti obraceli zástupci různých organizací a sdružení zastřešujících neslyšící či hluchoněmé občany se žádostmi o poskytnutí prostor pro zřízení centra. Rada v červnu rozhodla o investici do rekonstrukce objektu ve Vršovicích. V institutu pro neslyšící se bude navíc vyučovat znaková řeč.

ilustrační foto: Photoxpress

Neslyšící lidé potřebovali místo, kde by probíhala výuka znakového jazyka a různá navazující vzdělávací a osvětová činnost pro tyto handicapované občany. Rada na svém jednání 9. června schválila použití objektu ve Vršovicích.

Úřad totiž předtím pro tyto účely vytipoval dvorní nebytový objekt ve dvoře bytového domu Bulharská 28, který ale vyžadoval celkovou rekonstrukci. Právě rekonstrukcí tohoto objektu vznikne centrum znakového jazyka a neslyšících, které zjednoduší řadě takto postižených osob z Prahy a okolí přístup k výuce pro ně klíčového komunikačního prostředku a umožní jim lepší začlenění do běžné společnosti.

Do rekonstrukce objektu desátá městská část investovala z vlastních zdrojů částku cca 9 a půl milionů korun, z toho čtyři miliony obdržela jako dotaci od Magistrátu hlavního města Prahy. Všechny finanční prostředky budou vloženy do celkové rekonstrukce objektu.

Centrum pro výuku znakové řeči bude na základě usnesení rady zčásti pronajato obecně prospěšné společnosti Pevnost – České centrum znakového jazyka. Účelem nájmu bude Institut neslyšících pro specializované vzdělávání – výukové centrum znakového jazyka.


CO VŠE BUDE VE VRŠOVICKÉM CENTRU PRO NESLYŠÍCÍ?
– výuka českého znakového jazyka vč. osob zdravotně postižených
– natáčení výukových a propagačních materiálů
– kanceláře občanského sdružení
– prostor pro poskytování sociálních služeb
– pořádání přednášek pro sluchově postižené vč. neslyšících – pořádání výukových kurzů pro neslyšící

JAN BĚLOHUBÝ
Praha 10

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.