Malevil Cup přinesl registru dárců krvetvorných buněk finance

facebook

Celkem 1177 startujících ze 13 zemí světa – to byl jeden z největších cyklistických závodů v Česku Malevil Cup. Letos navíc ve znamení hesla “DARUJ ŽIVOT” – sportovci měli totiž přímo v cíli závodu, na ranči Malevil, možnost vstoupit do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM a stát se tak potenciálním dárcem kostní dřeně pro kohokoli, kdo trpí onemocněním krvetvorby.

Závodníci měli zároveň možnost účastnit se dražby, kterou pro registr uspořádal organizátor maratonu Radek Patrák spolu s Českým svazem biatlonu, s nímž registr dlouhodobě spolupracuje.

Do dobročinné dražby věnoval své běžky Lukáš Bauer, česká biatlonová reprezentace přidala dvě sportovní trička s podpisy všech reprezentantů.

Trenér mužské biatlonové reprezentace Marek Lejsek podpořil registr na místě svou aktivní účastí v závodě na 40 km a především také slovní podporou mezi závodníky. Hovořil o svém setkání s nemocnými i potřebě nových dárců kostní dřeně.

Přispět se rozhodli v rámci své sbírky i handicapovaní cyklisté Černí koně.

Český registr dárců krvetvorných buněk tak na boj s leukémií získal téměř 25 000 korun. Ty využije především na testování nově vstupujících potenciálních dárců, kterých je a vždy bude nedostatek.

„Do konce letošního roku budeme muset z důvodu věku a zdravotního stavu z naší databáze vyřadit více než 2300 potenciálních dárců. Věk dárce totiž velmi ovlivňuje kvalitu štěpu a tím pádem i šanci na uzdravení nemocného. I proto jsme rádi, že jsme mohli mladé lidi oslovit i zde, na jednom z největších cyklistických závodů v Česku. Právě tady jsou totiž pro nemocné ti nejvhodnější dárci – mladí, silní a zdraví. Jen takoví se mohou stát pro někoho nadějí na záchranu života,“ vysvětluje Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Lužickohorský Malevil Cup láká každoročně na trasy 100, 65 a 40 km. Ty jsou vypsány pro všechny věkové kategorie mužů a žen, handicapované cyklisty i dětské závodníky. Informace o možnosti dárcovství kostní dřeně a její důležitosti se tak díky této akci rozšířily mezi velké množství lidí napříč generacemi, kteří myšlenku dobrovolného dárcovství mohu šířit dále, což je jedna z forem, která registru velmi pomáhá.

Transplantace kostní dřeně je v dnešní době standardním postupem, který zachraňuje stále více nemocných. Je často jediným způsobem léčby pacientů s poruchou krvetvorby (více než 70 nemocí, včetně leukémie, anémie, poruch imunity atd.). V posledních letech navíc přibývá nepříbuzenských transplantací – tedy transplantací, kdy dárcem není rodinný příslušník. „Najít takového vhodného dárce vyžaduje evidovat v registrech dostatečné množství dobrovolníků.

Jen tak se šance na záchranu života nemocných zvyšují. Stále bohužel ale platí, že asi třetina pacientů svého dárce ani v rodině ani v registrech nenajde. Ještě před dvaceti lety bylo přitom ze 100 transplantací 70 příbuzenských a 30 nepříbuzenských – dnes je tomu přesně naopak. Přitom tím, že do registru vstoupí i jediný dárce, se zvýší nemocným pacientům naděje na záchranu,“ vysvětluje Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.