Desetitisíce poutníku míří na Dny lidí dobré vůle

Je to největší pravidelná pouť v republice a hlavní oslava státního svátku slovanských věrozvěstů.
Tady se symbolicky dotýkáme kořenů naší křesťanské kultury vyrostlé z přijetí evangelia.
Tady si připomínáme naši odpovědnost za dědictví otců, za budoucnost národa.
Chceme-li uchovat křesťanské hodnoty, musíme i dnes čerpat z kořenů evangelia jeho uváděním do života. Velehrad nabízí bohatý program pro všechny, malé i velké, rodiny i děti a mládež. Živé společenství je pro všechny pozváním a povzbuzením. —

Už po šestnácté se stane Velehrad dějištěm Dnů lidí dobré vůle – oslavy státního svátku připomínajícího příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Letos navíc tomu je 1200 let od narození Metoděje a čtvrt století od návštěvy papeže Jana Pavla II. na Velehradě. Prvním z vrcholů oslav bude koncert Večer lidí dobré vůle v sobotu večer před velehradskou bazilikou, druhým nedělní bohoslužba.

Mezi osobnostmi, které v tyto sváteční dny pravidelně Velehrad navštěvují, kromě hodnostářů katolické církve v čele s arcibiskupem pražským a primasem českým kardinálem Dominikem Dukou jsou také významní lidé z celého spektra společenského života naší vlasti. Mezi těmi nebudou letos chybět například československý fotbalový reprezentant a mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka, houslista, skladatel a primáš Hradišťanu Jiří Pavlica, slovenská kapela No Name nebo česká folková legenda Nezmaři či řecký sbor Thessaloniki´s Choir of Saint Gregorios Palamas Cathedral.

Zítřejší program odstartuje v 9 hodin turnaj v ping-pongu s názvem Propinkejte se až na Velehrad. O hodinu později začne soutěž ve fotbalových dovednostech. Chybět nebudou ani mezinárodní setkání vozíčkářů či pořad Mladí fandí Velehradu aneb Nabitý program pro děti a mládež. Od 19.30 hodin se uskuteční slavnostní koncert Večer lidí dobré vůle, kterým bude už provázet Barbora Černošková a herec Filip Tomsa.

Vyvrcholením národní pouti bude slavnostní bohoslužba v neděli v 10.30 hodin na nádvoří před bazilikou. Jejím hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka, kazatelem pak olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Slavnostní poutní mše i Večer lidí dobré vůle budou přenášeny Českou televizí a Českým rozhlasem Praha. V neděli v 15 hodin zahájí v poutní prodejně Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje výstavu velkoformátových fotografií Člověk a víra, která potrvá do konce srpna. Vernisáž se uskuteční za účasti arcibiskupa Jana Graubnera a kardinála Dominika Duky.

Kroměřížský deník; Šumperský a Jesenický deník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.