Falešné výběrčí sbalili strážníci

Dvojice cizinců loudila peníze po lidech v Rožnově. Podvodníci se prokazovali listinou ke smyšlé sbírce a hráli hluchoněmé

Rožnov pod Radhoštěm – Falešné výběrčí peněz na smyšlenou sbírku zadrželi ve čtvrtek strážníci v Rožnově pod Radhoštěm. Podezřelá dvojice se pohybovala v okolí místního kempu a z lidí lákala peníze. „Osloveným se to ale nezdálo, proto zavolali hlídku. Strážníkům se podařilo jednoho muže zadržet. Vydával se za pracovníka smyšlené dobročinné organizace,“ vylíčil pro Valašský deník ředitel Městské policie v Rožnově Aleš Pilař.
Prozradil, že muži byli cizinci. Ze které země pocházeli, ale upřesnit nechtěl. Podle nepotvrzených informací však mohlo jít o muže z Rumunska.
Ostatně podobným případem se strážníci zabývali už letos v únoru i březnu. Stejně jako tehdy se i nyní cizinci prokazovali falešným dokumentem s dosti krkolomným textem.
Stálo na něm velkými písmeny: certifikát regionální pro neslyšící a tělesně postižené lidi a pro chudé děti chceme otevřít mezinárodní centrum děkujeme.
Už text se stylistickými chybami by měl podle Aleše Pilaře oslovené lidi upozornit, že něco není v pořádku. „Cizinci si jej zřejmě nechají přeložit pomocí internetových překladačů, pro zvýšení důvěryhodnosti jej doplní například českou vlajkou, dopravní značkou označující invalidy či logem humanitární organizace někde ze světa,“ popsal dokument Aleš Pilař. Neznalost českého jazyka pak falešní výběrčí maskují předstíráním hluchoněmosti. „Kdyby totiž promluvili, hned by bylo vše jasné,“ poznamenal šéf rožnovských strážníků.
Podle jeho slov jiná skupina cizinců použila stejný trik před časem také v Praze.
Tady navíc k výběru peněz zneužila i nezletilé. Trestem byl tehdy zákaz pobytu v České republice.
Podvodníky zadržené nyní v Rožnově pod Radhoštěm si převzala cizinecká policie. Za přestupek jim hrozí pokuta. „Cizinecká policie také kontroluje, zda se nejedná o hledané osoby,“ doplnil krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.
Případ podobný tomu Rožnovskému si pamatuje letos také ve Zlíně. „Občas se stávají, a to napříč celým Zlínským krajem. Lidi vždy nabádáme k opatrnosti, aby zbytečně nevydávali žádné částky na pofidérní praktiky,“ zdůraznil Petr Jaroš. Upozornil, že pokud někdo vybírá peníze pro určitou nadaci či dobročinný účel, musí mít oficiální povolení. „Určitě nestačí jen nějaký vytištěný papír, ten si může vyrobit kdokoliv,“ poznamenal Petr Jaroš.
Podle ředitele rožnovských strážníků Aleše Pilaře je na podobných případech nehorší skutečnost, že lidi odradí od darování peněz skutečně potřebným. Třebaže by mohli. S tím souhlasí i ředitel valašskomeziříčské Charity Jiří Gavenda.
„Ve světle falešných sbírek ty skutečné oficiální, které mají smysl, ztrácí na důvěryhodnosti u lidí,“ uvedl před časem Jiří Gavenda.

MICHAL BURDA
Naše Valašsko

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.