Musíme mít s průkazem ZTP/P na Slovensku dálniční známku?

Dotaz: Chtěla bych s manželem na Slovensko k příbuzným. Manžel má průkaz ZTP/P. Musím koupit dálniční známku a platí tam stejná pravidla jako v ČR. Popřípadě autobusovou dopravou.

Odpověď:
Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. To znamená, že i na Slovensku musíte mít dálniční známku. Ale pokud máte v automobilu parkovací průkaz, můžete i na Slovensku parkovat na místech vyhrazených pro invalidy.

Taktéž je tomu u autobusové dopravy. Většina dopravců například při cestě z ČR na Slovensko akceptují průkaz ZTP/P pouze na území ČR, na tento úsek dostanete patřičnou slevu a na území Slovenské republiky už pojedete za plné jízdné. Mohou ale být vyjímky, proto pokud byste plánovala cestu z ČR autobusem, nejlépe uděláte, když se zeptáte přímo konkrétního dopravce.

Jiří Marek
invArena

15 Komentáře:

 1. Jirka Haverland napsal:

  Jirka-je zajímaví,že v celé EU průkazka ZTP a ZTP/P neplatí,ale v Egyptě jsem na průkazku při vstupu v Gize k pyramidám a do muzea v Káhiře dostal 50% slevu,no jsou asi dál než celá eu.

 2. Iva Bártová napsal:

  Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,mám průkz ZTP,musím mít dálniční známku do jiného kraje nebo platí po celé české republice,že známku nemusím mít.
  Předem děkuji za odpověd.
  S pozdravem Iva Bártová.

 3. Mirek R. napsal:

  Proč neplatí ZTP-P jen v ČR když je to průkaz vystaven pro celou EU SMS Slovensku neplatí na dálnici.

  • Tom napsal:

   Protože z něj plynou výhody jen ve státu, kde je vydaný a v EU je to jen „parkovací průkaz“, tedy můžete parkovat třeba v centru jakéhokoliv města EU na vyhrazených místech pro invalidy. Každé město i v ČR to má jinak, tak si raději zjistěte. Každopádně dálniční známku pro ZTP a ZTP/P musíte mít všude mimo ČR a níže pan MUDr. Peter Ziman, CSc. zase musí mít s průkazem ZŤP dálniční známku všude mimo SR

 4. MUDr. Peter Ziman, CSc. napsal:

  Mám průkaz ZŤP (uznaný v SR od května t.r.). V SR mám nárok na jízdu po dálnici bez zaplacení známky. Trvalé bydliště mám v SR, mám ale českou poznávací značku na aute a jako OSVČ jsem v ČR plátce silniční daně. Je možné požádat s tímto průkazem (slovenským) v mém případě od osvobození od dálničního poplatku v ČR?

 5. Tonda napsal:

  Jak je možné že průkaz ZTP,kteri platí v celé Evropě,tak ná Slovensku ne? Slovenští držitele karty ZTP v české republice ty to karty platí. Ta to otázka je zaměřena na dálniční poplatky.

  • Mi&; napsal:

   Proč tedy jsou vydávány průkazy pro EU když na Slovensku to neplatí. Mají tedy vydat prukazky jen pro CR. Nerozumim tomu

  • Mirek R. napsal:

   Proč tedy jsou vydávány průkazy pro EU když na Slovensku to neplatí. Mají tedy vydat prukazky jen pro CR. Nerozumim tomu

  • Mirek R. napsal:

   Proč tedy jsou vydávány průkazy pro EU když na Slovensku to neplatíz tu út oznámení a na Slovensku. …. .pMají tedy vydat prukazky jen pro CR. Nerozumim tomu

   • Antonín napsal:

    Zdravím Vás Mirku,
    tyky mi to rozum nebere,proč neplatí osvobození od poplatku na dálnici Slovenska,když průkaz ztp i ttp/p je vydán jako pro EU.

  • Anonym napsal:

   Platí pouze v ČR.

 6. Jindřich napsal:

  Já vlastnim ztp prokaz jiš ten novy euro zda ten plati na slovensku nebot jsem vozičkář Za odpovězeni děkuji

 7. Šárka Snopková napsal:

  Manžel má průkaz ZTP chceme jet v létě 2016 na dovolenou do Štůrova jak mu platí tento průkaz jestli pojedeme vlakem? děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.