Musíme mít s průkazem ZTP/P na Slovensku dálniční známku?

Dotaz: Chtěla bych s manželem na Slovensko k příbuzným. Manžel má průkaz ZTP/P. Musím koupit dálniční známku a platí tam stejná pravidla jako v ČR. Popřípadě autobusovou dopravou.

Odpověď:
Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. To znamená, že i na Slovensku musíte mít dálniční známku. Ale pokud máte v automobilu parkovací průkaz, můžete i na Slovensku parkovat na místech vyhrazených pro invalidy.

Taktéž je tomu u autobusové dopravy. Většina dopravců například při cestě z ČR na Slovensko akceptují průkaz ZTP/P pouze na území ČR, na tento úsek dostanete patřičnou slevu a na území Slovenské republiky už pojedete za plné jízdné. Mohou ale být vyjímky, proto pokud byste plánovala cestu z ČR autobusem, nejlépe uděláte, když se zeptáte přímo konkrétního dopravce.

Jiří Marek
invArena

4 Komentáře:

 1. MUDr. Peter Ziman, CSc. napsal:

  Mám průkaz ZŤP (uznaný v SR od května t.r.). V SR mám nárok na jízdu po dálnici bez zaplacení známky. Trvalé bydliště mám v SR, mám ale českou poznávací značku na aute a jako OSVČ jsem v ČR plátce silniční daně. Je možné požádat s tímto průkazem (slovenským) v mém případě od osvobození od dálničního poplatku v ČR?

 2. Tonda napsal:

  Jak je možné že průkaz ZTP,kteri platí v celé Evropě,tak ná Slovensku ne? Slovenští držitele karty ZTP v české republice ty to karty platí. Ta to otázka je zaměřena na dálniční poplatky.

 3. Jindřich napsal:

  Já vlastnim ztp prokaz jiš ten novy euro zda ten plati na slovensku nebot jsem vozičkář Za odpovězeni děkuji

 4. Šárka Snopková napsal:

  Manžel má průkaz ZTP chceme jet v létě 2016 na dovolenou do Štůrova jak mu platí tento průkaz jestli pojedeme vlakem? děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.