Drábek zkritizoval premiéra Nečase

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) má za zlé premiéru Nečasovi (ODS), že místo aby projekt sKaret hájil, veřejně jej haní. Řekl to v pořadu Radiožurnál. „Musím říci tvrdá slova. Pan premiér nemá ve zvyku zastávat se svých ministrů. Je to velká slabina premiéra,“ uvedl. Přinášíme zkrácený přepis pořadu.

Pane poslanče, ve středu bude vláda jednat i o návrhu novely zákona, který by případně mohl zrušit projekt sKaret. Měla by ho vláda přijmout?

Jaromír Drábek:
Tak víte, já už přece jenom s tím odstupem více než čtyř měsíců, co jsem odešel z ministerstva práce a sociálních věcí, tak už se na celou tu situaci dívám trochu více s nadhledem. Projekt sKaret byl něco, co mělo pomoci šetřit provozní výdaje státu, co mělo zvýšit klientský komfort. Jestli v tuto chvíli se vláda přikloní k tomu, že takový projekt chce zahodit, tak je to samozřejmě rozhodnutí, které vláda může udělat, nicméně potom je potřeba říci, co by následovalo dál, kde se například vezmou ty peníze, které by byly tím projektem ušetřeny.

K čemu teď momentálně sKarta je?

Drábek
.. už dnes je jasné, že ti lidé, kteří tu sKartu dostali, skutečně nejsou k ničemu nuceni, mohou využít možnost převodu na svůj běžný účet, mohou tu kartu využít jako platební kartu v obchodě, mohou si vybrat peníze z bankomatu. Pokud potřebují nahlásit například změnu svého běžného účtu, tak to mohou udělat na dálku v bankomatu a nemusí kvůli tomu běžet na přepážku úřadu práce a tam čekat frontu. Pokud někdo má problém s sKartou jako takovou, tak může požádat, aby mu byly vypláceny ty prostředky prostřednictvím poštovní poukázky tak jako v minulosti. To znamená, jde o skutečně zvýšení přístupu k jednotlivým službám. Myslím si, že se jasně ukazuje za ty poslední měsíce, že to žádné omezení není, protože, kdo tu kartu nechce využívat, tak ji využívat nemusí.

A jak si tedy například posluchač má vysvětlit to, že minulý týden premiér Petr Nečas v Ostravě na veřejnosti řekl, a teď cituji přesně: „že se projekt sKaret nevyvedl, ovšem nikoliv vinou České spořitelny.“  Já to čtu tak, že Petr Nečas říká, že vy jako tehdejší ministr práce a sociálních věcí, pane Drábku, jste si ukutil něco, co vláda vlastně nechtěla.

Drábek:
Tak to je samozřejmě otázka na pana premiéra, jak to myslí, když říká takové věci.

A vy to vnímáte jak?

Drábek
Ten projekt byl standardním způsobem předložen a schválili ho všichni koaliční poslanci, včetně hlasů poslanců ODS, takže pan premiér jako předseda ODS by neměl říkat takové věci, jako že o tom nevěděl. Česká spořitelna byla vybrána naprosto v transparentním otevřeném řízení, o kterém i dnes si můžete dohledat na webovských stránkách ministerstva celý ten proces od zadávací dokumentace přes soutěžní dialog až po uzavřenou smlouvu, takže to jsou skutečně otázky, které by měly směřovat na pana premiéra.

To ony bezesporu  směřují, ale teď tady mluvíme spolu a naopak to, co říkal Petr Nečas, to v podstatě směřuje na vás, tak, jak si to vykládáte, co to je za signál lidem?

Drábek:
Tak vykládám si to úplně jednoduše a bohužel musím říct tvrdá slova, pan premiér nemá ve zvyku se zastávat svých ministrů, zvláště pokud jsou to ministři z jiných stran. Je to podle mě velká slabina současného premiéra, ale tak to prostě je a já jsem si na to za toho dva a čtvrt roku, kdy jsem byl ve funkci, zvykl.

Proč se jich nezastává podle vašeho názoru?

Drábek:
To se skutečně musíte ptát spíše předsedy ODS Petra Nečase, než premiéra, to je prostě politika současné ODS, kdy místo toho, aby se snažila obhájit a propagovat věci, které tato vláda byť v řadě nepopulárních kroků udělala, zásadní reformy, ať už v oblasti penzijního systému, v oblasti sociálního systému, v oblasti zdravotnictví, v oblasti daní, tak místo toho, aby premiér tyto kroky hájil, tak je spíše napadá.

Pojďme si to tedy prosím srovnat. Vy jste původně jako ministr práce a sociálních věcí chtěl, aby všichni, kdo pobírají sociální dávky, měli sKartu a účet u České spořitelny. Stát by pak nemusel platit velké peníze v řádu miliard České poště za doručování těch sociálních dávek. Teď to vypadá i podle toho, co říkáte, že sKartu mít můžete a nemusíte, že dávky si můžete vybírat buď skrz sKartu nebo opět poštovními poukázkami, tak jaký to má smysl?

Drábek:
Smysl to má jednoduchý. Za prvé ta karta může pomoci zefektivnění a automatizace řadě úkolů, které jsou potřeba na úřadech práce dělat, ale to je dlouhodobá záležitost. Z krátkodobého pohledu skutečně tam je podstatné, že český stát platil poště řádově čtvrt miliardy korun ročně za distribuci nepojistných sociálních dávek, to znamená především dávek hmotné nouze, ale i pomoci zdravotně postiženým, státní sociální podpory a také podpory v nezaměstnanosti, a to jsou položky, které je možné posílat prostřednictvím elektronických převodů mnohem levněji, než se to doposud dálo.

Tomu rozumím, ale ministerstvo práce a sociálních věcí či vláda dává možnost dělat to stále poštovními poukázkami. To znamená, že stát stejně, pokud se určité procento lidí pobírajících sociální dávky rozhodne, že to chce skrz poštu, tak stejně budete muset platit nějakou část poště?

Drábek:
Nicméně platit to bude stát jenom v těch případech, kdy je to objektivní potřeba, kdy je to objektivní nutnost, to znamená, pokud ten člověk například je zdravotně postižený nebo bydlí v odlehlém místě a nemá možnost s tou kartou nakládat.

Počkejte, tak to jsem nepochopil, to znamená, že kdybych já byl příjemcem sociální dávky, nechtěl mít sKartu a nechtěl ji používat a řekl bych například na úřadu práce, že chci, aby ta sociální dávka mi byla posílána poštovní poukázkou a byl bych relativně zdravý a bydlel ve velkém městě, tak nemám nárok na tu poštovní poukázku?

Drábek:
Původní vymezení bylo naprosto jasné, pokud někdo objektivně s tou kartou nakládat nemůže tak, jak jsem o tom mluvil, například má zdravotní omezení nebo bydlí v odlehlém místě, tak mu stát na jeho žádat bude i nadále posílat prostřednictvím poštovní poukázky a on za to nebude nic platit. V ostatních případech, kdy je to vaše přání, ale nemáte k tomu žádný objektivní důvod, tak vám to také pošle poštovní poukázkou, ale vy si standardně to poštovné zaplatíte tak, jako je to u nově přiznávaných důchodů, to si myslím, že je férové vůči ostatním občanům, kteří to jinak musí platit z daní nebo skládat se na ten poplatek. V tuto chvíli nicméně ministerstvo k tomu přidává ještě další v uvozovkách benefit, že chce, aby i všechny dávky hmotné nouze byly vypláceny prostřednictvím poštovní poukázky zdarma. Já to nechci nijak hájit nebo zdůvodňovat, protože tak, jak jsem řekl, jsem už více než čtyři měsíce z ministerstva.

No, jenomže, abychom řekli tu situaci a popsali ji vcelku, tak tady máme to, co vy popisujete, pak je tady ten senátní návrh, který mluví o tom, že by celý projekt měl být zrušen. Pak tady je tisková zpráva ministerstva práce a sociálních věcí a vaší stranické kolegyně Ludmily Müllerové, která naopak říká, že by byla ráda za zákonnou změnu, která by učinila sKartu daleko povinnější, než vůbec kdy bylo předtím zamýšleno a do toho Česká spořitelna říká, že za těch okolností, jak to zatím vypadá a jak o nich mluví ministerstvo práce a sociálních věcí, oni v tom celém vůbec nebudou.

Drábek:
Tak není dobré svlékat kalhoty, když brod je ještě daleko. V tuto chvíli se hovoří o návrhu legislativy, který byl rozeslán k připomínkování předtím, než je vůbec předložen Legislativní radě vlády a vládě, až poté teprve by šel do parlamentu. To znamená, v tuto chvíli jsou to nějaké návrhy úprav legislativy, které mohou jednotlivá místa připomínkovat, které podle mých informací dostala i Česká spořitelna k dispozici tak, aby se k nim mohla vyjádřit. To znamená, není potřeba v tuto chvíli říkat – bude to tak nebo bude to tak, protože legislativní proces je velmi dlouhý, v tuto chvíli platí právní stav, nějak jsou nastavené podmínky, téměř čtvrt milionu lidí, kteří mají k dispozici sKartu, tak mohou dobrovolně využívat všechny funkce, které sKarta má, nemusí povinně kromě několika málo případů v hmotné nouzi, kde je potřeba zabezpečit, aby ti lidé, rizikoví klienti neprohráli ty peníze například v automatech, tak toto je jediný případ, kdy je pro ně ta karta povinná, ale jinak karta je dobrovolná, ve své platební funkci, ve výběrech z bankomatu, prostě každý si může tu situaci zařídit podle svého, podle toho, co je pro něj komfortnější.

A co si myslíte o tom, když v té tiskové zprávě, která je stará 5 dní, tiskové zprávě České spořitelny, lze číst větu „nicméně jsme nuceni vzít na vědomí, že ministerstvo práce a sociálních věcí od dohody jednostranně ustupuje a účast banky na projektu tímto objektivně ztrácí nejen smysl“.

Drábek:
Tak je to signál, je to upozornění. Já jsem shodou okolností dnes ráno asi čtvrt hodiny hovořil po telefonu s generálním ředitelem Kysilkou, protože jsem s ním konzultoval včerejší výpad prezidenta Zemana vůči mé osobě, které se opíraly i o jeho rozhovor s panem Kysilkou. Samozřejmě, že jsme při tom hovoru narazili i na tuto věc. Je to prostě signál, ano, pokud by ten legislativní proces proběhl tak, že by rozsah použití karty byl nějak výrazně omezen, tak potom pro Českou spořitelnu nemá smysl dále setrvávat v tom projektu, ale to není nic nového, to je vyjádřeno i v jednotlivých ustanoveních smlouvy, která je dostupná na webovských stránkách ministerstva a každý si to tam může přečíst.

……Jaký z toho všeho máte teď pocit? Vy jste čtyři měsíce pryč z ministerstva práce a sociálních věcí, zároveň jste stál u základu celého toho projektu, do toho slyšíte Petra Nečase, premiéra vláda, jak o tom projektu říká ty věci, které jsme si tady citovali. Nemělo by teď pomalu větší smysl jít od toho všeho prostě pryč?

Drábek:
Tak myslím, že ten pocit se dá vyjádřit velmi obecně tím klasickým rčením, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Nám se podařilo vytvořit projekt, který na základě zkušeností ze zahraničí nastavil mnohem lepší podmínky, než kdekoliv jinde dosáhli, všude jinde vedla ta elektronizace ke snížení nákladů, nikde, pokud vím, to není tak, že by banka tu službu poskytovala zadarmo, nám se to podařilo. A to, že je celý projekt využíván k politickému boji, to je prostě škoda, ale taková už je česká mentalita.

Česká spořitelna poskytuje veškeré své služby zadarmo?

Drábek:
Česká spořitelna od státu za ty služby, které poskytuje na základě smlouvy, nedostává ani korunu, a je to v jedné z těch úvodních vět smlouvy naprosto jasně vyjádřeno.

A nemá čirou náhodou Česká spořitelna poměrně velký a poměrně luxusně strukturovaný soubor osobních dat?

Drábek:
Tak vy jste se ptal, jestli za to dostává nebo nedostává nějakou úplatu?

Ne, já jsem neřekl nic o úplatě. Ptal jsem se, jestli za to něco dostává?

Drábek:
Ano, nedostává za to nic ve finančním vyjádření. Co se týká toho souboru dat, který spořitelna musí dostat k tomu, aby byla schopna distribuovat ty dávky, tak ty dostává v souladu s  ochrannými ustanoveními, která jsou zakomponována v té smlouvě a jsou velmi precizní a velmi přesná a i podle zákona o bankách ta data nemůže využít k ničemu jinému, než k těm vlastním úkonům.

generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka před několika dny v médiích řekl, že dosud Česká spořitelna do celého projektu vložila zhruba 300 milionů korun. To podle vašeho názoru sedí ta informace?

Drábek:
Já to neumím posoudit z vnějšího pohledu, ale nemyslím, že by ta suma byla nějak řádově přehnaná.

Kdyby nastalo to, o čem mluvil Petr Nečas minulý týden v Ostravě, to znamená, že by stát se rozhodl jednostranně tu smlouvu vypovědět, kdo by zaplatil tuto sumu?

Drábek:
To se musíte ptát toho, kdo o tom rozhodne, já určitě nejsem proto, aby se ten projekt zrušil, protože podle mě ten projekt byl založen a nastaven správně a to, že se vymýšlí z různých úhlů pohledu, jak ten projekt co nejvíce poškodit, to skutečně není můj přístup.

Pochopil jsem to správně, že tím, co Petr Nečas o něm říká, jak mluví o různých variantách, tak ten projekt z vašeho pohledu poškozuje?

Drábek:
já si myslím, že ten projekt byl skutečně velmi pečlivě nastaven, velmi pečlivě komunikován, nakonec i to legislativní vymezení bylo ještě na poslední chvíli měněno koaličními poslanci, to znamená ten konečný legislativní výsledek, který legislativně upravuje použití sKaret, tak byl výsledkem koaličního jednání, kterého se účastnili i poslanci ODS a pokud předseda ODS zpochybňuje vlastně to, co bylo dohodou na koaliční úrovni, tak si myslím, že je to velmi špatný postup.

Takových bylo dnešních Dvacet minut Radiožurnálu, bývalý ministr práce a sociálních věcí a poslanec za TOP 09 Jaromír Drábek tu se mnou byl ve studiu, díky za váš čas, na shledanou.

invArena

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.