Olomoucká charita zajistí lékařskou péči pro 350 dětí z Haiti

Flickr.com

Olomoucká arcidiecézní charita (ACHO) se chystá zajistit lékařskou pomoc pro 350 dětí z jedné ze základních škol v jedné z nejchudších zemí světa – Haiti.

Na nákladech se podíleli samotní obyvatelé a návštěvníci Olomouce během prázdninové charitativní akce ve zdejších restauracích a barech. Dalšími prostředky pomůže charita. Školu se chystá také vybavit knihami, řekli ČTK zástupci ACHO.

Pomoc se dočkají děti ve škole v Baie de Henne, kde olomoucká charita působí dlouhodobě. Podle humanitární pracovnice Kristýny Lungové, která na Haiti odlétá na začátku září, lze zajistit lékařskou pomoc na takto odlehlých místech pouze postupně.

„Momentálně bychom rádi zajistili lékařskou prohlídku pro všech 350 dětí ve škole v Baie de Henne s tím, aby se těm nejpotřebnějším dostalo alespoň základní lékařské péče a hlavně byly ošetřeny nejakutnější případy, a to i lidé dospělí – postižení a starší,“ uvedla Lungová.

Na zajištění péče přispěli Olomoučané během prázdninové kampaně s názvem Na zdraví Haiti, kdy přispívali libovolnou částkou za kohoutkovou vodu v restauracích, kavárnách či barech ve městě. Akce vynesla 16.700 korun, další peníze k výtěžku přidá charita.

Vesnice Baie de Henne, kam pomoc míří, je podle humanitárních pracovníků kvůli nefungující infrastruktuře v této oblasti prakticky odříznutá. „Není zde lékař, nejbližší nemocnice je dvě hodiny jízdy autem, což je jeden den pěší chůzí, lidé jsou zde stejně jako všude nemocní, postižení, staří, ale s tím rozdílem, že často umírají na zcela banální nemoci, a navíc na lékařskou péči ani nemají peníze,“ vysvětlila Lungová.

Kromě zdravotní péče se humanitární pracovníci zaměří také na odbourání negramotnosti, která zasahuje až 50 procent populace. Prostřednictvím organizace Knihy bez hranic zajistili knihy včetně učebnic pro nově připravovanou školní knihovnu v Baie de Henne.

Humanitární pracovníci ACHO pomáhají v nejchudší zemi západní polokoule již deset let. Za tuto dobu se podařilo postavit a zabezpečit nejen chod školy v Baie de Henne, ale i postavit novou školu v Gonaives, kam přichází denně více než 650 žáků. ¨¨

V tomto centru funguje i poradna pro podvyživené matky s dětmi či rehabilitační oddělení pro handicapované. Úspěšný je také projekt Adopce na dálku, do kterého je nyní zapojeno přes 300 pravidelných českých dárců.

(Visited 17 times, 1 visits today)

1 komentář

  1. Proč se nepomáhá místním dětem? Jakoby v Česku nebylo dost dětí, které potřebují pomoci.
    Navíc velké vzdálenosti pomoc zbytečně prodražují, vždyť jen cena letenky představuje zbytečně vyhozené darované peníze, které mohly pomoci českému dítěti. Letenka Praha – Haiti stojí kolem 25 tisíc kč.
    V Karibiku, kde je i Haiti, je spousta luxusních rekreačních středisek, rezidence tam mají místní a američtí milionáři, kteří tam brázdí moře na jachtách…nechť pomáhají místní…jaký to má smysl přesouvat pomoc na druhou stranu zeměkoule, když je pomoc potřeba všude

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.