Přerov je stále bariérový

Ve městě chybějí odlehčovací služby, které by rodinám usnadnily domácí péči handicapovaných členů

Přerov – Není to pouze schodiště nebo chodník bez nájezdu, co komplikuje tělesně postiženým život. Za posledních deset let sice udělal Přerov velký pokrok v dostupnosti úřadů, pošty, obchodů a restaurací, jedna velká bariéra však stále přetrvává. Ani po desetileté snaze město stále nemá vlastní odlehčovací službu.

Každý potřebuje nabrat nové síly

Lidé se zdravotně tělesným postižením nejsou vždy samostatní, někteří potřebují osobu, aby o ně každý den pečovala. Většinou to bývá rodinný příslušník, který se o handicapovaného stará sám nebo s pomocí osobního asistenta. „Každý, kdo o někoho pečuje čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu, si potřebuje občas vydechnout a nabrat nové síly. Potřebuje odjet mimo domov, ale péče o zdravotně postiženého mu to neumožňuje. V takových případech slouží odlehčovací služba,“ vysvětlila Iva Sibrová, manažerka sociálních služeb ze sdružení Alfa Handicap. Toto občanské sdružení osobám se zdravotním postižením z Přerovska zajišťuje právě osobní asistenty nebo půjčovnu kompenzačních pomůcek.

Osobní asistent je totiž v takových případech příliš drahý. „Mzda našich zaměstnanců je pětasedmdesát korun za hodinu, o víkendech devadesát. Když má služba fungovat čtyřiadvacet hodin po čtrnáct dní, pak to naši klienti finančně nezvládnou,“ vysvětlila Sibrová. Odlehčovací služba je naproti tomu schůdnějším řešením, pečovatel se totiž může starat o více lidí naráz přímo v prostorách sociální organizace. Handicapovaní mohou ve vybraném místě fungovat tak, jak jsou zvyklí z domova, mohou si vařit nebo chodit na procházky. Služby, které jim běžně poskytují jejich blízcí, zajišťuje odborně školený personál.

Alfa Handicap se už přes deset let snaží o zavedení odlehčovací služby. „Vypracovali jsme projekt ve spolupráci se sociálním odborem. Vybrali jsme bezbariérový byt, kde by mohli být dva lidé současně. Měli jsme v plánu zaregistrovat si tuto sociální službu, o kterou by se pak naše organizace starala. Zajistili bychom služby, město by přispělo částečnou dotací. První rok by financovalo jen to nejnutnější vybavení,“ vyjmenovala Iva Sibrová. Při posledním jednání na jaře ale nové vedení magistrátu od projektu upustilo.

Město: Je to finančně náročné

Náměstek pro sociální věci Tomáš Navrátil (ANO) zmiňuje především finanční důvody, kvůli kterým město projekt odmítlo. „Odlehčovací služba je velmi finančně náročná. V některé termíny je zájem obrovský, jindy je ale obsazenost minimální a tehdy se služba nevyplatí,“ vyjádřil se. To je ale v rozporu s tvrzením Sibrové, že zaměstnance by platilo sdružení Alfa Handicap.

Ačkoliv magistrát považuje službu za užitečnou, její zavedení odložil na neurčito. Do té doby se mohou všichni handicapovaní obávat, že jakmile se s jejich rodinným pečovatelem něco stane, mohou skončit v léčebně dlouhodobě nemocných. Tomáš Navrátil vidí jiné řešení. „V okolí je centrum v Holešově či v Prostějově, kam se lidé mohou vždy obrátit. Město chtělo s holešovským centrem pro seniory uzavřít smlouvu, aby klienty z Přerova brali přednostně. To se sice nepovedlo, ale mám zprávu, že dva přerovské klienty nedávno vzali,“ řekl. To ovšem není nic zvláštního, odlehčovací služby vždy berou kohokoli, kdo o to požádá. Musejí ale mít volná místa.

Právě proto nesouhlasily oslovené organizace s přednostním právem. Navzdory tvrzení Tomáše Navrátila, že volného místa je dost, musejí již nyní tato zařízení některé žadatele odmítat.

„Naše kapacita je pět lůžek a všem bohužel nedokážeme vyhovět, takový máme přetlak žádostí. Za celý loňský rok byla naše obsazenost vyšší než devadesát procent, některé klienty jsme se snažili odesílat do Vyškova,“ uvedla vedoucí prostějovské odlehčovací služby Soňa Matulová. Vyškovská služba se ale také pohybuje kolem devadesáti až sta procent obsazenosti, podobně je na tom Holešov.

Žádostí přibývá

Mezitím zájem o odlehčovací služby v Přerově roste. „Snažíme se vycházet lidem vstříc, loni jsme se postarali o několik krátkodobých uživatelů, když jejich rodiny na nějaký čas odjely. Letos už jsme to ale nezvládli, protože žádostí neustále přibývá. Odlehčovací služby ve městě skutečně chybí, magistrát to ale nechce řešit,“ popsala situaci Iva Sibrová. Vysoký zájem handicapovaných ji stále nutí usilovat o zavedení služby do města, proto chce téma co nejdřív zase otevřít.

MARTINA VRTĚLOVÁ
Přerovský a Hranický deník
http://www.prerovsky.denik.cz/

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.