Nejsem schopna práce ani za mimořádných podmínek. To nemohu vůbec pracovat?

photo on Flickr

Dotaz: léčím se s Crohnem a jsem tři měsíce po operaci. Měla jsem invalidní důchod 1. stupně a dnes jsem byla u posudkové, žádala jsem o zvýšení, ale dali mi třetí stupeň. Cítím se po operaci opravdu lépe a chtěla jsem chodit do práce na zkrácený úvazek. Trápí mě jenom průjmy, které jsem měla i předtím. Bohužel mám od posudkáře napsáno snížená pracovní schopnost o 70% a nemůžu vykonávat trvale soustavnou činnost za mimořádných podmínek a mám jej na dva roky. To nemohu tedy vůbec pracovat?

Odpověď:
Jelikož Vám byl přiznán třetí stupeň ID, budete pobírat více peněz. Jako invalidní důchodce jste mohla pracovat téměř bez omezení. Zvýšení ID by mělo kompenzovat snížení pracovní schopnosti.

Pracovat Vám samozřejmě nikdo zakázat nemůže. Záleží ale na jaké pracovní místo byste chtěla nastoupit a zároveň zda Vás někdo s takovým posudkem zaměstná. Nejpravděpodobnější bude Vaše uplatnění na nějakém chráněném pracovním místě.

Pokud byste vykonávala pracovní činnost, která by neodpovídala Vašemu zdravotnímu stavu dle posudku LPS ČSSZ, tak by v krajním případě mohlo dojít ke snížení nebo k odebrání ID.

Pokud se ale cítíte v rámci možností lépe než dříve, nemusíte samozřejmě pobírat invalidní důchod vůbec. ID nemá sloužit jako nějaký trest, abyste nemohla pracovat, ale slouží jako kompenzace, protože máte sníženou pracovní schopnost a z toho důvodu i menší možnosti na uplatnění na pracovním trhu.

Pokud ale máte pocit, že Váš zdravotní stav je dobrý, a že si i přes drobné potíže dokážete vydělat v zaměstnání více, než by činil Váš invalidní důchod, je jistě rozumné, abyste se příjmu ID vzdala. Zvýší to Vaše možnosti na běžném pracovním trhu.

Jiří Marek
invArena

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.