Resort zdravotnictví navrhuje vyšší odškodné za pracovní úrazy

foto: Studio Cl Art / Photl

Bolestné a odškodnění za zhoršení uplatnění po pracovním úrazu či kvůli nemoci z povolání by se mohly od října zvýšit.

foto: Studio Cl Art / Photl

Hodnota bodů, jimiž se jednotlivá poškození zdraví ze zaměstnání hodnotí, by se mohla zvednout ze 120 na 250 korun. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví. Chystané nařízení by měla ve středu projednat vláda.

Bod je nyní za 120 korun, od roku 2001 se nezměnil. Podle autorů je hodnota neúměrně nízká a neodpovídá reálným životním nákladům. Podotkli, že zatímco před 14 lety byla průměrná mzda kolem 14.600 korun, nyní překročila 25.000 korun. Bolestné a odškodné za zhoršené uplatnění platí zaměstnavatel, má na to pojištění.

V roce 2010 se řešilo zhruba 54.800 případů pracovních úrazů a nemocí z povolání. Na bolestném se vyplatilo 237,1 milionu korun, na náhradě za ztížené uplatnění pak 264,4 milionu. Loni bylo případů kolem 54.900, bolestné dosáhlo 233,8 milionu a ostatní náhrady 268,8 milionu korun.

Bolest podle nařízení představuje tělesné a duševní strádání po pracovním úrazu či po nemoci z povolání a také po léčení a odstraňování následků. Ztížení společenského uplatnění znamená trvalé poškození zdraví a následky, které omezují člověka v práci, ve vzdělávání či v soukromém životě. Počet bodů za bolest a ztrátu uplatnění stanoví v posudku lékař.

Pokud nemoc či úraz způsobily víc poškození, hodnotí se každé zvlášť. Body se pak sčítají. Počet se může snížit, pokud člověk před úrazem či chorobou z povolání už menší uplatnění měl. Podle závažnosti to může být o deset až 30 procent.

Podle návrhu by například bolestné za ztrátu předního zubu či za lehký otřes mozku odpovídalo 20 bodům a 5000 korunám, u poranění zrakového nervu 150 bodům a 37.500 korunám, u zlomeniny klíční kosti 30 až 80 bodům a 7500 až 20.000 korunám, u ztáty ruky 275 bodům a 68.250 korunám. Bolest u nemoci z povolání dýchacích cest kvůli azbestu by se hodnotila sto a více body. Za zhoršení uplatnění kvůli ztrátě chuti či čichu by připadlo 1000 bodů a 250.000 korun, za ztrátu dominantní ruky mezi loktem a ramenem až 4000 bodů a milion korun.

Odškodňování za úrazy od roku 2014 změnil nový občanský zákoník. Podle něj se mají případy posuzovat individuálně, ne podle právního předpisu. Úrazy v práci a nemoci z povolání se ale dál odškodňují podle zákoníku práce. Jeho novela začne platit od října, proto ministerstvo zdravotnictví připravilo i nové nařízení.

Se zavedením přesné bodové škály u ztížení uplatnění nesouhlasí ministerstvo spravedlnosti. Podle jeho zástupců by se právě v těchto případech mělo postupovat individuálně. Výhrady měla i unie zaměstnavatelských svazů, podle ní vypadly ze seznamu neurologické následky úrazu hlavy.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.