Hendikepovaní a plno akcí

Českotěšínský Trianon pomáhá lidem s hendikepem nejen v práci

Český Těšín – Po úrazu na šachtě, který se podepsal na jeho noze, byl dnes padesátiletý Libor Kresta několik let bez práce. Dnes už práci opět má a je za ni vděčný. Jde o jednoho ze zaměstnanců českotěšínského spolku Trianon, který hendikepovaným lidem nejen nabízí práci ve zdejších chráněných dílnách.

„Rozebíráme tady počítače pro recyklaci a moc mě to baví,“ pochvaluje si Libor Kresta, se kterým v dílnách dělá dalších více jak 20 lidí. Všichni mají hendikep, nebo trpí nějakou civilizační nemocí.

Skvělý kolektiv

Podobně je na tom také šestadvacetiletý Jiří Novák, který do Trianonu dojíždí z Karviné. „Předtím jsem měl práci, kde mě kolektiv příliš nevzal mezi sebe. Začal jsem hledat něco jiného, dost dlouhou dobu jsem byl také na úřadu práce. Posílal jsem životopisy na spoustu míst a poslal jsem ho i sem. Odpověděli mi a dnes tu dělám, jsem šťastný, máme výborný kolektiv a moc se mi tu líbí,“ uvádí Jiří Novák.

Společenské uplatnění

Trianon ovšem není jen zaměstnavatelem hendikepovaných lidí ve zdejších dílnách a v kancelářích. Činnost spolku je mnohem širší.

„Ve zkratce by se dalo říct, že se zabýváme pracovní a společenskou integrace hendikepovaných a výměnou poznatků z této oblasti v Česku, Polsku a na Slovensku. Kromě toho zde pořádáme i praxe pro studenty, protože chceme, aby se veřejnost naučila rovněž komunikaci s hendikepovanými a podobně,“ říká vedoucí Trianonu Viliam Šuňal.

Bezbariérové WC?

Mezi dlouholeté spřízněné organizace patří také Handy Club Ostrava.

„Spolupracujeme už 13 let na nejrůznějších projektech. Naše organizace má přes 30 členů a věnujeme se volnočasovým, vzdělávacím i sportovním aktivitám,“ vysvětluje předseda Handy Clubu Zdeněk Jedlička s tím, že členové mají i mezinárodní zkušenosti. Vyjíždějí například do zahraničí testovat bezbariérovost a připravenost cestovního ruchu, dopravních prostředků či restaurací.

„U nás v republice je přitom například ještě stále problém, když obsluhu restaurace požádáte o možnost využití bezbariérového WC. V mnohých restauracích slouží tyto prostory zároveň jako sklady méně potřebných věcí a podobně. Máte někdy vidět obličeje číšníků, když musí jít a uvolnit vám daný prostor, abyste ho mohl použít,“ uvedl některé zkušenosti Zdeněk Jedlička, který se pohybuje na invalidním vozíku.

RICHARD KUTĚJ
Havířovský deník
http://www.havirovsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.