Dny paměti připomínají Alzheimerovu chorobu

ilustrační foto: Photoxpress

Městská charita v Plzni se zapojila do Dnů paměti (dříve Pomerančový týden). Cílem akce je upozornit na Alzheimerovu chorobu a včasnou diagnózu závažného onemocnění.

Plzeň – „Poskytujeme podporu především nemocným, ale i lidem, kteří se o ně starají,“ vysvětlila Monika Jelínková, vedoucí plzeňského Domova svatého Aloise se specializací na pacienty s Alzheimerovou nemocí..

Celý týden probíhá po republice sbírka na pomoc postiženým, zároveň se ve městech objevovaly informační stánky s letáčky. V Plzni jej mohli zájemci navštívit v úterý na náměstí Republiky. Kdo nestihl, může dnes přijít do Domova svatého Aloise na den otevřených dveří.

Dny paměti zaštiťuje Česká alzheimerovská společnost. Lidé mohou přispět nejenom penězi. „Rádi třeba přijímáme dobrovolníky. Pomáhají nám pořádat takzvané čaje o páté, což jsou schůzky rodinných příslušníků nemocných,“ přiblížila Jelínková.

„Zkusme si představit, že jsme sami v neznámé zemi. Tak se cítí lidé s Alzheimerovou chorobou,“ řekla vedoucí. Podle jejích slov může být člověk agresivní, zkrátka se začne chovat úplně jinak než doposud, přičemž změny většinou provází velký smutek všech blízkých. Především se ale nedokáže sám rozhodnout v základních věcech, podstatné je tedy na něj mluvit krátce a jasně. „Podpora je nejdůležitější, nemocný člověk nemůže fungovat sám,“ konstatovala Jelínková.

Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.