Kolik stojí zdraví? Stát vybere experty, kteří to spočítají

Soudních sporů mezi pacienty a lékaři přibývá. Vznikla kvůli nim i nová profese: soudní znalec na zdravotní odškodné.

PRAHA Jaká je správná suma odškodného za to, že se lékaři spletli a vyoperovali pacientovi zdravou ledvinu místo té nemocné?
Nově to bude posuzovat zcela nový odborník: specialista na zdravotní odškodné. Znalecký obor nazvaný „Stanovení nemateriální újmy na zdravý“ zavedlo ministerstvo spravedlnosti letos v létě. Nový soudní znalec bude muset umět ocenit, jak moc je újma na zdraví pacienta vysoká. Tabulky k tomu už skoro dva roky neexistují a záleží čistě na soudci, jak vysokou částku žalobci nebo jeho poškozené rodině přizná. Výsledná vysouzená suma se mimo jiné váže k věku pacienta nebo k jeho práci.
Zdravotnická zařízení si této změny zatím pořádně nevšimla. „Já to slyším prvně. A neumím si upřímně řečeno představit, jak bude vypadat státní zkouška pro člověka, který má posoudit odškodné za zkažený meniskus kolena nebo za poškození zdraví spolujezdce u autonehody. Já bych jako anesteziolog nechtěl, aby mé chyby posuzoval člověk, který se zabývá ortopedií. Nemůže tomu prostě vůbec rozumět,“ komentuje novinku viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.
Naráží tím na fakt, že vyhláška ministerstva spravedlnosti z letošního léta určuje, v jakých oborech se specialisté na zdravotní odškodnění budou školit. Bohužel sem například nepatří porodnictví, což je přitom jedna z nejčastěji žalovaných oblastí ve zdravotnictví.
„Nijak to nerespektuje existující lékařské obory a nikdo to také s námi coby s lékařskou komorou neprojednával, takže to moc nechápu,“ dodává Mrozek.

Lékaři v defenzivě

I přes skepsi České lékařské komory je už teď jasné, že nový znalecký obor má před sebou světlou budoucnost. Právníci si dnes rozhodně na nedostatek klientů, kteří se chtějí soudit s lékaři, nestěžují. „Takových žalob stále přibývá,“ říká specialista na zdravotnické právo Ondřej Dostál.
A stoupá i výše odškodného. Zatím nejvyšší přiznané odškodné dosáhlo částky přes třicet milionů korun. „To bývá v případech, kdy se jedná o dítě nezvratně poškozené, a o další újmy – například fakt, že rodina musí upravit byt, auto a další věci pro postiženého příbuzného,“ vypráví právník Petr Šustek, který většinou hájí nemocnice proti pacientům. „Kopírujeme zahraničí. Roztáčí se u nás spirála pojistek kvůli přibývajícím žalobám. Dřív bylo možné, aby se nemocnice pojistila na pět deset milionů korun pro případ chyby. Dnes by taková pojistka byla považována za hloupou,“ říká právník.
Nemocnice se tak dnes pojišťují na minimálně 30 milionů korun a stojí je to miliony ročně. Na druhé straně pacienti mají už skoro dva roky mnohem větší šanci vysoudit odškodné, jaké odpovídá zdravotní újmě. A nikoliv pár desítek tisíc korun, jako tomu bylo dříve, než začal platit nový občanský zákoník.

Fakta Jak roste odškodné Případy vysokého odškodnění za zničené zdraví: 16 milionů korun musela zaplatit prostějovská nemocnice za poškození zdraví čtyřletého chlapce, jemuž se při banálním zákroku nenávratně poškodil mozek. 12 milionů korun měli dostat rodiče dvanáctiletého Martina Koláře, jemuž se zastavilo srdce poté, co jej lékaři Nemocnice Na Bulovce operovali kvůli pozdě diagnostikovanému zauzlení střev. 2 miliony korun odškodného musela podle soudu Nemocnice Na Bulovce zaplatit za zničení zdraví dívky, která zemřela po omylem vpíchnuté injekci chloridu draselného.

O autorovi: Lenka Petrášová, redaktorka MF DNES

(Visited 24 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.