S epilepsií lze vést plný život, připomíná den epilepsie

ilustrační foto: murielle / stock.xchng

Národní den epilepsie, jenž byl včera ve středu, připomíná, že neurologické onemocnění, kterým trpí šest milionů Evropanů, nemusí uzavírat cestu k plnohodnotnému životu. Epileptici narážejí kvůli neznalosti a obavám okolí spíše na společenská omezení než na zdravotní limity, sdělila předsedkyně Společnosti „E“ Alena Červenková.

ilustrační foto: murielle / stock.xchng

„Cílem Národního dne epilepsie je informovat širokou veřejnost o nemoci, která kromě genetických dispozic může postihnout z různých důvodů kohokoli z nás. O epilepsii se stále mezi veřejností mnoho neví, je obávaná a k lidem s tímto onemocněním je přistupováno se značnou nejistotou,“ uvedla.
Informovanost o epilepsii postupně roste, ale pohled na nemoc se podle Červenkové mění jen pomalu. Někdy jsou tyto postoje spojené se snahou vyřadit nemocné ze společnosti. Pacientům to přináší problémy v oblasti sociální, profesní, školní i v partnerských vztazích.
Společnost „E“ usiluje o šíření informací, které by podpořily lidi s epilepsií v jejich životě. Klientům poskytuje prostor k setkávání i příležitost k aktivitám, které jim umožňují snáze se zařadit do každodenních aktivit. Sdružení provozuje sociální podnik Aranžérie, který lidem s epilepsií dává možnost zaměstnání v kolektivu, kde jsou přijímáni bez předsudků.
Epilepsie se projevuje různými typy záchvatů, například nevnímáním, brněním, třesem, křečemi či bezvědomím. Epileptických záchvatů by se podle Červenkové okolí nemělo bát, mělo by se naučit základům první pomoci. Epilepsie může být vrozená, může se ale objevit kdykoli během života. Onemocnění mozku může vyvolat úraz, stres, vyčerpání či operace. Léčí se antiepileptiky, dodržováním správné životosprávy, případně operativně.

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.