V Karlových Varech hledali pacienty s roztroušenou sklerózou

Udělat 16 tisíc kroků v Karlových Varech bylo cílem dobrovolníků, pacientů s roztroušenou sklerózou a jejich terapeutů. V pondělí 28. září totiž v lázeňském městě odstartovala putovní expedice Nadačního fondu IMPULS.

Karlovy Vary – Ta v rámci celorepublikové akce Hledá se 16 tisíc povzbuzuje pacienty s roztroušenou sklerózou k pohybu a účasti na 5. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou 2016.

Kroků bylo nakonec přes 55 tisíc a společnými silami je zvládly od hotelu Thermal k Mlýnské kolonádě na tři desítky příznivců a lidí nemocných roztroušenou sklerózou. Ta postihuje nejčastěji mladé lidi kolem 30 let a v neléčené formě se projevuje různým stupněm tělesného postižení.

„Pacienti s roztroušenou sklerózou se potýkají s únavou, depresemi, bolestivými spasmy a řadou dalších potíží, kde pravidelné cvičení pomáhá. Putovní expedice na podporu maratonu by je mohla povzbudit v tom, aby nemoci vzdorovali a přišli si knám zacvičit. Cvičíme každý pátek od šesti večer,“ uvedla fyzioterapeutka Lenka Geierová ze studia Carpe diem, která zde speciální skupinové cvičení pro tyto pacienty vede.

Krokování nebylo jedinou aktivitou, která se ve Varech odehrála. Pohyb vystřídalo posezení v salonku karlovarské restaurace Jednota, kde se lidé dozvěděli o cvičebním maratonu s roztroušenou sklerózou, rehabilitačních programech, práci nadačního fondu IMPULS a Sdružení mladých sklerotiků. Toto pacientské sdružení mladých lidí věnovalo centru Carpe diem z dobročinné sbírky 10 650 korun, které poputují na nákup sportovních pomůcek pro cvičení právě pacientů s roztroušenou sklerózou.

„Taková podpora tu není příliš obvyklá, o to více si jí vážíme. Ale je to pro nás i závazek,“ uvedla Lenka Geierová.

„Věříme, že mise bude úspěšná a příští rok v březnu se nám podaří vytvořit tým a zapojit se i do cvičebního maratonu,“ doplnila.

„V loňském roce se maratonu MaRS zúčastnilo téměř tisíc lidí. Letos bychom rádi tento počet navýšili nejméně o polovinu, a proto přivítáme i pacienty a nadšence z Karlovarska,“ poznamenala Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Na setkání přišla i řada zajímavých osobností. Karlovarské pacienty přišel osobně podpořit radní města Pavel Andrejkiv. Doslova ze závodiště odskočil žokej Josef Váňa st., který svou energií a entuziasmem povzbudil všechny přítomné.

„Poděkování patří také primátoru města Karlovy Vary Petru Kulhánkovi, který nad akcí převzal záštitu a vyjádřil našim aktivitám svou podporu,“ doplnila Lenka Geierová. Stejně jako v ostatních městech si i ve Varech účastníci poslechli zajímavé cestovatelské příběhy Aleše Zajíčka, pacienta s roztroušenou sklerózou, kterého nemoc nezastavila v jeho cestovatelských plánech. „Rozhodl jsem se podpořit organizátory tím, že s nimi absolvuji celou putovní expedici a popovídám, jak aktivně lze s nemocí žít. Maraton s roztroušenou sklerózou je především o pohybu, a moje ´výletování´ se bez této aktivity neobejde,“ uvedl cestovatel.

Závěr setkání patřil opět pohybu. V nedaleké tělocvičně centra Carpe diem probíhaly praktické ukázky cvičení. Zájemci si mohli vyzkoušet různá stanoviště v kruhovém tréninku, speciálně sestaveném pro lidi s roztroušenou sklerózou, nebo pořídit literaturu a DVD pro cvičení doma.

Expedice“Hledá se 16 tisíc“ začala spanilou jízdu po republice v Karlových Varech a zakončí ji 13. října od 14 hodin programem v centru Prahy.

Nadační fond IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000 s cílem podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je provozovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Letos slaví výročí 15 let od svého vzniku. Více informací na www.nfimpuls. Cz

ALENA JEŘÁBKOVÁ
Chebský deník
http://chebsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.