Léčebna dlouhodobě nemocných je oddělení jako každé jiné

ilustrační foto: PhotoRack

Léčebna dlouhodobě nemocných funguje v Přerově už šestadvacet let. Za tu dobu se několikrát rozšířila, zrekonstruovala, obměnila vybavení. Její tři stanice nabízejí devadesát lůžek pro doléčení pacientů. Loni oddělením prošlo osm stovek lidí.

Přerov – Pacienti přichází do léčebny z jiných nemocničních oddělení, z ambulance, ze spádové nemocnice nebo na doporučení praktických lékařů. „Název léčebna dlouhodobě nemocných svým významem příliš neodpovídá. Někteří pacienti potřebují krátkodobé doléčení, jiní dlouhodobou péči. Ta se počítá v řádu týdnů, někdy i měsíců,“ vysvětlila primářka oddělení Alena Malátková. Pacienti se na oddělení dostanou po srdečním nebo ledvinovém selhání, po operacích zlomenin, úrazech hlavy a páteře, diabetici stejně jako lidé s onkologickou diagnózou.

Mnozí pacienti se umístění v léčebně bojí, považují ji za místo, odkud už se neodchází. „Přestože jsme oddělení jako každé jiné, pro mnohé jsme se stali strašákem, že se k nám chodí umírat. S tímto postojem se setkáváme jak u rodin, tak u pacientů. Když k nám ale přijdou, kolikrát jsou překvapeni, jak příjemné to u nás je, jak máme vymalováno, jak to tu voní a jak jsou sestřičky milé. Kolikrát pak ani nechtějí domů,“ svěřila se primářka.

To potvrzuje i vrchní sestra Ivana Dvořáková. „Každý pokoj na oddělení je vymalován jinou barvou, na stěnách visí obrazy, každé patro má svou vlastní vůni,“ vyjmenovala. Na patře je vždy jídelna, knihovnička a sociální zařízení.

Rehabilitace je základ

Mezi základní ošetřovatelskou a odbornou péči léčebny patří rehabilitace. „Přistupujeme ke všem pacientům individuálně, podle jejich diagnózy či věku. Fyzioterapeutka provede rozbor zdravotního postižení a podle toho stanoví rehabilitační plán pacienta. Bohužel máme v současnosti jenom jednu fyzioterapeutku a rehabilitační sestru, jejich nedostatek je dlouhodobým problémem,“ objasnila Alena Malátková. Cílem rehabilitační péče je obnovit mobilitu, sebeobsluhu a soběstačnost pacientů natolik, aby se mohli vrátit domů.

To se ale nepodaří u všech. „Přichází vysokověcí pacienti s několika onemocněními naráz nebo lidé v posledním stadiu rakoviny, aby u nás mohli důstojně dožít. Proto je úmrtnost na našem oddělení vyšší. Není to ale pravidlem, i pacient s rakovinou od nás odejde, když se jeho stav stabilizuje. A vysoko věcí pacienti zase kolikrát příjemně překvapí svou energií a vůlí do života,“ popsala primářka.

Oddělení kromě svých základních služeb nabízí také služby doplňkové.

Duchovní služby

„Pravidelně k nám chodí canisterapeutka s pejskem, několikrát do měsíce přijde pedikérka, jednou týdně kadeřnice. Denně přichází paní z kantýny a nabízí pacientům ovoce, zeleninu, pamlsky nebo denní tisk. Zájem je o duchovní služby. Máme tu nemocniční kaplanku, každý měsíc se koná mše svatá pro celou nemocnici,“ dodala staniční sestra Hana Dostálová. Oddělení nabízí také poradenské služby pro rodinné příslušníky, aby věděli, jak se o nemocného správně postarat.

Přerovský a Hranický deník
http://www.prerovsky.denik.cz/

(Visited 12 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.