Čeští lékaři z FN Motol operovali děti v Kambodži

Celkem 13 kambodžských dětí s vrozenými srdečními vadami odoperovali čeští lékaři z pražské Fakultní nemocnice v Motole v nemocnici Calmette v kambodžské metropoli Phnompenh.

Informovala o tom dnes FN Motol s tím, že mise se uskutečnila v rámci humanitárního projektu MEDEVAC. Složité chirurgické zákroky provedl během dvoutýdenního pobytu český tým dvou kardiochirurgů, dvou kardiologů a dvou specializovaných sester spolu s místními specialisty.
„Chirurgové by do budoucna velmi ocenili možnost více operovat sami pod naším vedením,“ uvedl primář kardiochirurgického oddělení Dětského kardiocentra FN Motol a vedoucí kambodžské mise Tomáš Tláskal. Všechny operované děti ve věku jeden rok až 16 let zákroky úspěšně zvládly a už v průběhu pobytu českých lékařů byly odpojeny od dýchacích přístrojů. U všech byla provedena korekce vrozených srdečních vad s použitím mimotělního oběhu.
Projekt MEDEVAC (Medical Evacuation) je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, jimž není možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Je realizován ministerstvem vnitra ve spolupráci s resorty obrany, zahraničí a zdravotnictví. V jeho rámci jsou léčeni pacienti v ČR, ale též vysíláni lékaři do zahraničí.
Od roku 1993 ke konci letošního srpna bylo v rámci programu MEDEVAC v ČR léčeno celkem 219 pacientů (převážně dětí). Nejvíce jich pocházelo z Ukrajiny, Iráku a Kosova, dále šlo mj. o pacienty z Bosny, Pákistánu, Afghánistánu, Kambodže, Libye, Barmy či Sýrie.
V letošním roce v rámci tohoto projektu vycestoval tým lékařů z Dětského kardiocentra FN Motol například v červnu a v únoru do Jordánska, kde operoval syrské děti s vrozenou srdeční vadou. Minulý měsíc v rámci projektu MEDEVAC operoval v Jordánsku tři desítky zraněných syrských uprchlíků tým odborníků z Fakultní nemocnice v Olomouci.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.