Šimon dostane bionické ouško…

Chlapeček se narodil moc brzy * Vážil po porodu 880 gramů a neslyšel…jako první dítě v Česku dostal kochleární implantát nové generace!

ilustrační foto

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU – Šimonek (1) už brzy poprvé uslyší hlas své maminky. Jako prvnímu dítěti v Česku mu byl totiž schválen kochleární implantát nové generace, tzv. bionické ouško.

Šimonek z Náměště nad Oslavou na svět spěchal. Narodil se s porodní váhou pouhých 880 gramů a o svůj život musel bojovat. Statečný chlapeček zápas s nepřízní osudu vyhrál. Předčasný příchod si ale vybral svou daň, nevyvinuly se mu správně tzv. vláskové buňky v ouškách a neslyší.

„Už v porodnici nám udělali test sluchu, bohužel nevyšel dobře,“ vzpomíná maminka Lucia Kafková (31). Test lékaři ještě dvakrát zopakovali a bylo jisté, že je chlapeček skutečně hluchý.

„Šimonek je jinak zdravý, šikovný kluk. Umí paci ukázat, jak je veliký. Ani sluchadly ale neslyší, vnímá jen vibrace,“ dodává maminka.
To by se však mělo brzy změnit. Jako prvnímu dítěti v Česku byl u Šimonka schválen kochleární implantát nové generace. S ním poprvé uslyší maminčin hlas. Ta už se e nemůže dočkat, až jí synek – i díky novince zašeptá á prvních pár slůvek. Díky y tomu, že postižení odhalila a rodina včas, dávají totiž lékaři – Šimonkovi velké šance, – že se naučí mluvit a půjde – do běžné školy se svými vrstevníky.

Srovnání Bionické ucho AB * 120 kanálů přenášejících zvuk * 5x vyšší rozlišující schopnost zvuků než u bězného implantátu * lze se s ním běžně koupat, potápět či sportovat * dítěti se rozvíjí melodická řeč * v hlučném prostředí zesílí lidský hlas a potlačí ruchy okolí. Standardní implantát * 22 kanálů přenášejících zvuk * procesor je citlivý na náraz, nesmí se namočit (lze si dokoupit vodotěsné pouzdro) * dítě s ním obvykle mluví trochu nepřirozeně * v hlučném prostředí nerozumí uživatel lidským hlasům.

kochleární implantát? Přístroj, který přenáší zvuk přímo »do mozku«, přesněji do sluchového nervu. Tím obejde nefunkční kochleu, tedy část ucha zodpovědnou za zachycení zvuku.

Kde je chlapcův problém? Kochlea neboli hlemýžď je součástí vnitřního ucha. Jeho funkcí je zachycení zvuku a jeho přenos do příslušných mozkových center, která jsou schopna zvuk vnímat. To u Šimona nefunguje.

Aha!

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.