Vsetín: ZŠ Turkmenská rozšířila nabídku vzdělávání pro zdravotně postižené děti

Se začátkem školního roku rozšířila základní škola na ulici Turkmenská nabídku vzdělávání. Nově je tak na Turkmenské otevřena od září jedna třída mateřské školy speciální a jedna třída praktické školy jednoleté.

„Mateřská škola speciální je určena pro předškolní děti se zdravotním znevýhodněním a se zdravotním postižením. S dětmi pracují v mateřince speciální pedagogičtí pracovníci, kteří jim s ohledem na jejich individuální zdravotní postižení pomáhají prostřednictvím terapií a metod stimulovat jejich osobnost k dalšímu rozvoji,“ uvádí ředitelka Dagmar Šimková. Tím u dětí podporují samostatnost a pomáhají jim rozvíjet schopnost projevovat se autenticky.

Praktická škola jednoletá je vzdělávacím oborem středního stupně vzdělání. Je určena pro žáky do 26 let se sníženou úrovní mentálního postižení, kteří ukončili povinnou školní docházku. Žákům umožňuje rozšířit si a doplnit teoretické i praktické vzdělání a poskytnout jim základní dovednosti a návyky pro výkon jednoduchých činností v oblastech běžného života. „Naši žáci pracují v rámci výuky pod dohledem pedagogického pracovníka v odborných pracovnách, jako je cvičná kuchyň nebo keramická dílna a po ukončení vzdělávání se mohou v rámci svých možností uplatnit při pomocných pracích nebo ve službách,“ vyjmenovává ředitelka Dagmar Šimková. Podle ní se tak mohou zapojit do zdravotnictví, do sociálních a komunálních služeb, do výrobních podniků či do zemědělství, nebo pracovat na chráněných pracovištích. Škola je ukončena závěrečnou zkouškou, která se skládá z předvedení praktických dovedností.

Škola tak nyní pod jednou střechou sdružuje kromě speciální mateřinky a praktické školy jednoleté i základní školu praktickou a základní školu speciální. Posláním pedagogů ze ZŠ Turkmenská je speciálními vzdělávacími prostředky a metodami práce umožnit zdravotně postiženým žákům dosáhnout co možná nejvyššího stupně znalostí a dovedností, s ohledem na jejich možnosti. Cílem školy je pomoci dětem zapojit se do běžného občanského života.

Parlamentní Listy

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.