Matka těžce postiženého chlapce se s nemocnicí soudí už šest let

ilustrační foto: Photoxpress

Již šest let se soudí se šumperskou nemocnicí Hana Vaňková z Petrova nad Desnou. Lékaře viní z toho, že v roce 2007 pochybili při porodu syna, který je nyní těžce postižený. Jako odškodnění od nemocnice požaduje patnáct milionů korun. Kauzou se zabývá Okresní soud v Šumperku, rozsudek zatím nepadl.

Šumperk – Za léta sporů bylo zpracováno osm znaleckých posudků, které si vyžádaly jak strana žalující, tak i žalovaná. Čtyři expertizy poukazují na selhání zdravotnického personálu, jiné čtyři posudky tvrdí, že zdravotníci nepochybili. Poslední revizní posudek zpracovali na žádost soudu odborníci z brněnské fakultní nemocnice.

„Lékaři ani sestry šumperské nemocnice při porodu Hany Vaňkové nechybovali, péči poskytli podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů,“ zní závěr posudku. Advokátka Hany Vaňkové Martina Pešáková brněnského znalce Petra Janků vyslýchala podrobně,ten ovšem i při soudním jednání konstatoval, že podle zdravotnické dokumentace personál nic nezanedbal a vážné porodní komplikace nemohl předvídat.

„V porodnictví je ruptura dělohy tak neočekávaným jevem, že se jí nedá předcházet,“ uvedl lékař Petr Janků. Samosoudkyně Jana Veselá jednání odročila na polovinu prosince, kdy by měli vypovídat svědci.

Hana Vaňková se soudí jménem svého dnes již osmiletého syna Petra. Jako nezletilý by byl totiž v případě prohraného sporu osvobozen od soudních poplatků, které budou vysoké.

Šest let trvající kauza se zřejmě potáhne ještě dlouho. Je totiž velmi pravděpodobné, že proti verdiktu okresního soudu padne odvolání, ať už rozsudek bude ve prospěch matky postiženého dítěte, nebo nemocnice. „Máme posudky, které hovoří v náš prospěch, rozhodně neházíme flintu do žita,“ konstatovala Hana Vaňková.

HANA KUBOVÁ
Šumperský a Jesenický deník
http://www.sumpersky.denik.cz/

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.