IS prý v Iráku přinutil těhotné zajaté jezídky k interrupci

Členové radikální organizace Islámský stát (IS) zjišťovali, zda zajaté ženy irácké menšiny jezídů nejsou těhotné, a pokud byly, přinutili je k interrupci. Podle televizní stanice CNN to tvrdí ženy, kterým se podařilo uprchnout. Radikálové si podle nich na to najali gynekology.

Islámský stát loni unesl na severu Iráku stovky mladých žen a dívek z komunity jezídů. Jednadvacetiletá jezídka Bušra CNN řekla, že byla svědkem prohlídek, při nichž se zjišťovalo, zda ženy nejsou těhotné. Jedna její přítelkyně po přerušení tříměsíčního těhotenství silně krvácela a nemohla chodit ani mluvit.
Některým jezídům se podařilo ze zajetí uprchnout a dostat se do tábora v iráckém Dohúku. Jsou mezi nimi i ženy, které byly prodány do otroctví, použity jako dárek nebo vyměněny za zbraně.
„Řekli nám ‚zapomeňte na svou rodinu, na to, že jste jezídky, teď jste muslimky. Oženíme se s vámi, každý bojovník si vezme jednu z vás‘,“ řekla CNN Bušra.
Šestnáctiletá Muníra popsala, že bojovníci si dívky pečlivě vybírali a prohlíželi jim břicho, zuby a prsa. Dvaadvacetiletá Núr sdělila, že když se ženy bránily s někým jít, odvedli je silou.
„Vybral si mě jeden muž. Byl starý, ošklivý a tlustý a já jsem dostala strach. Bylo tam několik dalších bojovníků IS, poprosila jsem jednoho z nich, aby si mě vzal a odvedl pryč,“ řekla Núr. Po dvou dnech jí muž ukázal listinu, na níž stálo, že každá zajatkyně se stane muslimkou, pokud ji znásilní deset členů IS. „Znásilnil mě a pak mě dal svým přátelům. Předalo si mě 11 dalších,“ řekla Núr.
Jezídi věří, že Zemi stvořil Bůh a pak ji předal do péče andělovi, který má podobu páva. Islámský stát jejich víru považuje za modlení se k ďáblu. Navíc tvrdí, že korán dovoluje držet v zajetí nemuslimky a také jejich znásilňování, což znalci islámu popírají.
„Mě si bojovníci IS předali mezi sebou dvakrát, podruhé jsem byla vyměněna za jinou dívku,“ řekla Muníra.
Bušra se pokusila o sebevraždu, aby unikla znásilnění. Spolykala velké množství léků, ale převezli ji do nemocnice, kde se probudila. Po návratu znásilnění neunikla.
O sebevraždu se prý pokusily i mnohé další, ale členové IS se snažili ženy udržet za každou cenu při životě. Bušra prý viděla, jak skupina žen vypila jed na krysy, ale lidé z IS je převezli do nemocnice, kde jim vypumpovali žaludek. „Nenecháme vás zemřít tak snadno,“ řekli jim prý.
Všechny tři ženy, které pod změněnými jmény vypověděly svůj příběh CNN, vzala nadace AMAR do Británie, aby tam před dětmi hovořily o nebezpečí radikalismu. Všem byl nabídnut azyl na Západě, aby mohly začít nový život.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.