Postižení trvají na růstu dávek, hrozí protestem

Národní rada osob se zdravotním postižením vyzve šéfy vládních stran, aby koalice ve Sněmovně v projednávaném rozpočtu přidala peníze na růst příspěvku na péči. Pokud by rada s požadavkem neuspěla, svolá na přelomu října a listopadu protest před sídlo kabinetu.

Praha – Podle slibu se měl zvýšit příští rok od pololetí, ministerstvo práce na přidání ale nemá.

Příspěvek na péči se vyplácí od roku 2007. Postižení a senioři si za něj mají zajistit opatrování v nějakém zařízení či pomoc doma. Na přidání se v červenci dohodli členové vlády se zástupci postižených. Ti žádali původně růst o deset procent od ledna. Ministerstvo práce v novele o sociálních službách navrhlo dvě varianty: přidání o deset procent od pololetí, nebo o pět od července a zbytek pak od ledna 2017. V prvním případě by bylo příští rok potřeba 1,05 miliardy korun navíc, ve druhém 520 milionů.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) včera řekla, že za zvýšení příspěvku bude dál bojovat. „Počítám s tím, že pokud se zvýší příspěvek od července, že se o výdaje s ministerstvem financí podělíme,“ dodala.

Podle Babiše byla Marksová jediný šéf resortu, který s ním o finančních požadavcích na příští rok nejednal. Většinou přišel náměstek a úředníci. „Já jsem samozřejmě připraven to akceptovat, protože jsem očekával, že v rámci své kapitoly to tam zahrne,“ uvedl Babiš a dodal, že se s premiérem už v červenci shodli na přidání o deset procent, část příští rok a zbytek v roce 2017.

Rada zdůrazňuje, že se příspěvek od svého zavedení nevalorizoval. „Cena sociálních služeb se za tu dobu přitom zvýšila o 53 procent, inflace o 17 procent. Mzdy a důchody se zvedly o 24 procent. Jen u lidí závislých na pomoci nedošlo k žádnému navýšení. Vláda nemůže neustále diskriminovat ty, kteří se nemohou bránit,“ řekl šéf rady Václav Krása.

Pražský deník
http://www.prazsky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.