Šedý zákal se operuje s dobrými výsledky

foto: PhotoRack.net

Zrak patří k nejdůležitějším lidským smyslům, je důležité o něj pečovat. Na dnešní den připadá Světový den zraku. Jeho cílem je zvýšit povědomí o možnostech diagnostiky a léčbě poruchy zraku, aby se maximálně snížilo riziko oslepnutí

Liberec – Na Zemi žije přibližně 7 miliard lidí a z toho, podle odborných studií, až 4,2 miliardy osob trpí poruchou zraku. Brýle nebo čočky však nosí jen 1,7 miliardy osob, což může vést k řadě problémů – únava, bolest hlavy, snížené soustředění, což například při řízení auta může mít až tragické následky. Upozornit na tento problém má Světový den zraku, který připadá na tento den. U této příležitosti jsme vyzpovídali primáře Oční kliniky Liberec Jiřího Koryntu.

– Poruchy zraku jsou celosvětový problém. O jaké typy se nejčastěji jedná?

Nejčastější příčinou poklesu zrakové ostrosti případně slepoty jsou celosvětově šedý zákal, tzv. katarakta, a zelený zákal, tzv. glaukom.

– Jak je na tom česká populace?

V rozvinutých zemích, kam patří Česká republika, je díky zdravotnické osvětě a dostupnosti zdravotní péče spektrum postižení zraku jiné. Šedý zákal se dá s velmi dobrými výsledky operovat a zelenému zákalu je předcházeno pravidelnými preventivními prohlídkami. V Evropě jsou proto nejčastější příčinou postižení zraku problémy se sítnicí podmíněné věkem a nejčastější příčinou slepoty postižení sítnice při cukrovce, diabetická retinopathie.

– Co jej způsobuje?

Pokud pomineme vrozené šedé zákaly, pak toto onemocnění je typickou chorobou „z opotřebení“, je způsobeno věkem. Nárůst počtu operací šedého zákalu je dán jednak vyšším věkem, kterého se populace rozvinutých zemí dožívá, dále vyššími nároky na zrak a efektivitou operace, takže jsou operovány stadia zákalu, která by před třiceti lety byla ponechána bez operace.

– Je patrný nárůst onemocnění například po letních měsících, kdy jsou lidé vystavení intenzivnějšímu záření slunce?

Šedý zákal se obvykle vyvíjí několik let a s letním osluněním nesouvisí, ale jeden z typů šedých zákalů se paradoxně více projevuje za jasného světla, takže pacienti s tímto zákalem vidí dobře za šera a na slunci najednou vidět přestanou. Pacienti s tímto typem zákalu přicházejí na vyšetření většinou v létě, protože jim tento šedý zákal najednou vadí.

– Jak se dá léčit?

Šedý zákal se dá léčit pouze chirurgicky. Ne úplně čirá oční čočka se odstraní pomocí ultrazvuku a místo ní se do oka implantuje nová čirá čočka z umělé hmoty.

– Jak dlouho trvá taková operace? (od chvíle, kdy pacienta vyšetříte a doporučíte k operaci)

Naše pracoviště je schopno v případě potřeby provést operaci do týdne, většinou to ale bývá za dva až tři týdny, což našim pacientům vyhovuje. Samotný zákrok na operačním sále trvá asi 10 minut.

– Může se šedý zákal objevit v průběhu let znovu?

Šedý zákal se na již operovaném oku znovu vytvořit nemůže, ale asi u jedné čtvrtiny operovaných pacientů se po roce vytvoří tzv. druhotný šedý zákal, což je zhoršené vidění v důsledku zkalení části pouzdra vlastní oční čočky za umělou čočkou. Tento typ zákalu se odstraňuje laserem a zákrok trvá několik vteřin a za operaci se nepovažuje.

– Existuje nějaká účinná prevence jak u šedého zákalu, tak u očních vad obecně?

Prevence šedého zákalu neexistuje, ale to, co považuji za velmi důležité, je pravidelná kontrola nitroočního tlaku po padesátém roce života. Vyšší nitrooční tlak může vyvolat zelený zákal a co ten ubere, to se vrátit nedá. Navíc zvýšený nitrooční tlak nedělá žádné problémy, takže se bohužel občas stává, že postižený člověk přijde k lékaři pozdě.

Jak se operuje? Jedná se o jednoduchý a nebolestivý zákrok, který spočívá ve výměně zakalené čočky za novou. Zákrok se provádí bez narkózy za použití znecitlivujících anestetických kapek. Poškozená čočka se vyjímá mikrořezem (2,2 mm). Náhradní čočka je vyrobena z hydrofilního akrylátu a pacientovi slouží po zbytek života.

Co to šedý zákal? Šedý zákal je nejčastější příčina poruchy zraku na celém světě. Dochází k postupnému zakalení oční čočky, které pak brání přístupu světla dovnitř oka a tvorbě ostrého obrazu na sítnici. Člověk postižený touto nemocí má pak pocit, že svět pozoruje skrze špinavé brýle. Jediný způsob, jak zákal vyléčit, je operace.

JANA ŠVECOVÁ GABRIELA VOLNÁ GARBOVÁ
Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.