Poslepu šedesátkou. Nevidomí si vyzkoušeli řízení auta

Flickr.com

Nevidomý za volantem. Že to není nesmysl, ukázalo včera přes 50 slepých a slabozrakých řidičů na Masarykově okruhu v Brně.

Během zážitkového kurzu si řidiči nejprve natrénovali rozjezd, řazení a zastavení a poté vyrazili na okruh dlouhý 5,5 kilometru. Nevidomí řídili auta z autoškoly, s jízdou jim pomáhali instruktoři. Popisovali jim cestu a mohli také sáhnout do řízení. Kdo by čekal vozy kličkující po dráze krokem, mýlil by se. Ručička tachometru se vyšplhala až na 60 kilometrů v hodině. „Jsem nadšená,“ radovala se po dojezdu Kateřina Pešková.

„Když jsem seděla za volantem, uvědomila jsem si, že řízení brání skutečně jen chybějící zrak. Jsem prakticky nevidomá, to znamená, že vidím pouze hrubé obrysy. Moje zraková vada zatím není léčitelná, ale nějaké metody se vyvíjejí,“ popsala Pešková. Řízení v ní probudilo motivaci k tomu, aby podstoupila léčbu. „O tom, že bych zkusila experimentální léčbu jsem uvažovala, ale vždy jsem to odkládala. Po tomhle zážitku chci začít se svým zrakem něco dělat, abych mohla jednou vidět normálně,“ dodala. Akce se konala již potřetí. „Dorazili lidé z celé republiky. Z celkových 54 je jich 30 zcela nevidomých, sedmnáct s praktickou slepotou a ostatní jsou slabozrací,“ shrnula Hana Bubeníčková, ředitelka TyfloCentra Brno, které akci pořádalo.

Video najdete na brno.idnes.cz

Mladá fronta DNES

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.