Jak se rodí koncert

Zdraví i handicapovaní muzikanti spojili síly a nacvičují vystoupení, se kterým se zanedlouho předvedou před diváky

Ostrava – Rytmické tóny bubínků, tamburín, chřestidel a jiných Orffových nástrojů se prolínají se zvuky akordeonů. Jeden by si mohl myslet, že to snad ani nemůže jít dohromady. Ale hudba je zázračná věc. Už pěkných pár týdnů se o tom přesvědčují klienti z ostravského Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením, členové zdejšího souboru Rytmy, spolu se žáky Základní umělecké školy Viléma Petrželky v Ostravě-Hrabůvce, kteří se připravují na společné vystoupení. Velká premiéra je totiž čeká už za pár dnů: v pondělí 19. října na koncertě Všechny barvy duhy v ostravském Divadle Antonína Dvořáka.

„Léčba“ hudbou – muzikoterapie – je možná jedna z nejsilnějších zbraní, jejichž prostřednictvím se daří zmírňovat řadu problémů lidí s nejrůznějšími typy mentálního a tělesného postižení. Toho si je dobře vědoma Libuše Gajdová, vedoucí souboru Rytmy. Bez její dynamické hudební skupiny si dnes ve Čtyřlístku už nikdo nedovede představit žádné kulturní vystoupení a Rytmy již devět let neodmyslitelně patří i ke koncertům Všechny barvy duhy.

„Snažíme se klienty vtáhnout do atmosféry hudby, různých hudebních žánrů, aby je provokovala k seberealizaci. Aby hudbu nevnímali pouze jako předmět poslechu, ale aktivní příležitost s možností zapojení různých hudebních nástrojů, které jsou jim dostupné. Při muzikoterapii se mohou sami přesvědčit, že zvuk se dá vyloudit téměř z čehokoliv,“ vysvětluje Libuše Gajdová.

Sama však neustále hledá v hudbě novou inspiraci a nová spojení pro svůj soubor. Tak vznikl nápad zapojit do letošního koncertu Všechny barvy duhy mladé akordeonisty, vedené učitelkou Danou Uhrovou. S každou další zkouškou se zdraví i zdravotně postižení muzikanti lépe poznávají a zároveň zjišťují, že jim to společně bude dobře znít i na koncertním pódiu. Konečně, můžete se o tom přijít přesvědčit sami už za pár dní…

Bruntálský a Krnovský deník
http://bruntalsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.