Expedice našla stovky pacientů s roztroušenou sklerózou

foto: Medica Healthworld a.s.

Přesně 16 dní, 16 set kilometrů, 16 tisíc kroků – toto má za sebou expedice Hledá se 16 tisíc, který začínala svoji pouť 28. září. Expediční auto s posádkou v podobě fyzioterapeutů, dobrovolníků z Nadačního fondu IMPULS, pacienta Aleše Zajíčka a propagátora cvičení a pohybu u lidí s roztroušenou sklerózou (RS) Romana Kvapila dorazí v úterý 13. října v 13.30 hodin na náměstí Míru v Praze a slavnostně expedici ukončí.

Potkali jsme se se stovkami lidí, a společně nachodili každý den průměrně 130 tisíc kroků, což je odhadem přibližně 90 kilometrů v každém městě. S vydatnou podporou veřejnosti jsme místním pacientům ukázali, že se pohybu nemusí bát,“ říká autor nápadu na expedici Roman Kvapil, který se s nemocí potýká už 13 let.

Expedice měla za úkol pozvat pacienty s RS, jejich známé, příbuzné i širokou veřejnost na 24 hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), který se bude konat 4. a 5. března 2016. „Letos v březnu si přišlo zacvičit tisíc lidí. Pevně věříme, že po naší spanilé jízdě jich příští rok přijde ještě víc, ideálně všech 17 tisíc,“ doplnil Kvapil. V každém městě, kudy expediční vůz projel, si lidé poslechli cestovatelský příběh Aleše Zajíčka, vyslechli přednášky, jak nejlépe trénovat nejenom tělo, ale i mozek. „Rekord jsme zaznamenali v Ústí nad Orlicí, kde lidé za pomoci studentů zdravotnické školy ušli 783 301 kroků,“ uvedla Stanislava Beyerová, mluvčí Nadačního fondu IMPULS.

Expedice odstartovala 28. října z pražského Karlova náměstí, projela Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice, Jihlavu, Žďár nad Sázavou, Brno, Uherské Hradiště, Vsetín, Olomouc, Ostravu, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Poděbrady, Liberec, Teplice a zítra cestu ukončí opět v Praze. Cestovatele přivítají lékaři, pacienti a lidé, kteří chtějí expedici podpořit. Přímo na náměstí ve venkovním stanu u kostela sv. Ludmily bude krokovací pás a lidé mohou urazit 16 tisíc kroků přímo tam.

Autorem myšlenky na akci Hledá se 16 tisíc, stejně jako Maratonu s roztroušenou sklerózou je veterinář, Roman Kvapil. „Cvičím, protože mi cvičení pomáhá zlepšit kondici, ale i stav mysli ovlivněný nemocí. Proto jsem při rehabilitaci v roce 2011 vymyslel 24hodinový maraton cvičení nás pacientů s RS (MaRS). Když si na poslední ročník přišlo zacvičit tisíc lidí, říkal jsem si, kde je těch zbývajících 16 tisíc? Tak mě napadlo, že je pojedeme hledat, podělíme se o zkušenosti a získáme je pro myšlenku pohybu a rehabilitace,“ vysvětluje lékař.

Stav pacientů podle lékařů pozitivně ovlivňuje včasné zavedení biologické léčby, dodržování léčebného režimu, intenzivní rehabilitace a pravidelný pohyb.

O NF IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000 s cílem podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je provozovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Letos slaví výročí 15 let od svého vzniku. Více informací na www.nfimpuls.cz

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných s RS.

Na celém světě RS trpí 2,5 miliónů nemocných. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředím v této oblasti. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz. Na nejčastější mýty o nemoci upozorňuje portál www.bezmytu.cz.

 

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.