Architekturu i sochy poznávají hmatem

ilustrační foto: Flickr.com

Jednatřicetiletý Jan z Předklášteří pozbyl zrak při operaci před třemi roky. Pracoval jako informatik, nyní mu s orientací pomáhá čtyřletá fenka Nancy.

Nedávno přišel s Nancy do brněnské Školy pro výcvik vodicích psů pro nevidomé, ale tentokrát nikoli kvůli pravidelnému procvičování psích dovedností, nýbrž aby blíže poznal některé monumenty architektury. Své modely tam speciálně pro nevidomé vystavil Dušan K. Josef.
I ve svých 78 letech docent Josef modely pro nevidomé stále ještě vyrábí. Jako vysokoškolského kantora a autora jazykových příruček pro technické obory ho nejvíce zaujaly mosty, vytváří však i jiné objekty. A tak nevidomý Jan hmatem poznával jeho model románské baziliky.
„Ještě v době, kdy jsem viděl, jsem o některých významnějších stavbách ani nevěděl. Je to třeba tato bazilika. Není to model konkrétní stavby, ale vím, že takové v západní Evropě existují. Poznávat tímto způsobem je pro mě přínosem, baví mě to,“ svěřil se Právu.
Dušan K. Josef nevystavuje a nepředvádí své modely nevidomým poprvé. Nejsou veliké, vejdou se pohodlně do ruky, některé lze rozložit, například právě baziliku – tu na sedm dílů. Ostatní zrakově postižené zaujal model Kaplického blobu podle zmenšeniny na zastávce v BrněLíšni, budova v podobě dřevěné bárky pro Muzeum loutek při Divadle Radost, budova v podobě jehlanu na špici podle sídla Slovenského rozhlasu v Bratislavě. Josef nevidomým přibližuje také sochy, kupříkladu Josefa II. v areálu léčebny v Brně-Černovicích nebo Radegasta na Radhošti. Nevidomou Marii zaujal model průčelí obchodního centra Letmo naproti brněnskému vlakovému nádraží.
„Hmatání je pro nevidomé i pro lidi se zbytky zraku náročnější než vnímání pro vidoucího. Přesto hmat poskytuje zase i jiné informace,“ podotkla Lenka Pláteníková, sociální pracovnice školy pro vodicí psy.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.