AP: Oběti útoků leží v jeruzalémské nemocnici vedle útočníků

Z Jeruzaléma nepřestávají už několik dní přicházet zprávy o stále novém násilí. Jeho oběti i útočníci jsou někdy zaskočeni, protože se mohou ocitnout v těsné blízkosti na největší pohotovosti města, v nemocnici Hadassa.

Její politikou je postarat se o židovské oběti stejně jako o zraněné palestinské útočníky, avšak napětí, které roste v ulicích, prosakuje i zdmi nemocnice. Příbuzní obětí na chodbách nezřídka narazí na viníky, což přináší dodatečnou úzkost, píše agentura AP.

Areál Hadassy ve čtvrti Ajn Kerem je vzácným příkladem soužití v jinak hluboce rozděleném Jeruzalémě. Společně zde pracují židovští i arabští lékaři, byť 20 z nich přišlo při palestinských atentátech o nejbližší příbuzné. Umějí oddělit osobní pocity od profese a nevadí jim, že uzdravují lidi z tábora útočníků. Patří k nim Daniel Weiss, pro kterého nezáleží na tom, kdo leží na operačním stole.
„Máme nejrůznější pacienty a léčíme je všechny bez ohledu na to, kdo jsou. Je to neskutečné, ale tak to u nás chodí. Žijí tu společně Arabové a Židé, nakupují v obchodech těch druhých a pracují v podnicích těch druhých, takže spolu také leží v téhle nemocnici,“ řekl Weiss.
Doktor Ahmad Íd je izraelský Arab a vede chirurgické oddělení. V pondělí operoval třináctiletého židovského chlapce pobodaného ve východním Jeruzalémě a zachránil mu život. Když ho dovezli do nemocnice, neměl už téměř hmatatelný puls, protože ztratil mnoho krve. „Je to pro nás rutina. Ovlivňuje nás to, co se děje v zemi, ale medicínu to ovlivnit nesmí. Hadassa je mimořádné místo,“ řekl.
Po chodbách kolem sebe kráčejí zahalené muslimky, ortodoxní Židovky i muži v kipách. Tato blízkost ale není příjemná všem. Na jednom z lůžek leží Odel Bennettová, jejíhož manžela ubodal 3. října Palestinec a ji zranil stejně jako jejich dvouletého syna. Než ho zastřelili, zabil ještě jiného Izraelce. Dvaadvacetiletá Bennettová nedokáže zapomenout na to, že když ležela na dlažbě a prosila o pomoc, arabští obchodníci se smáli a doporučovali jí, aby raději zemřela. Z těla jí přitom trčel zabodnutý nůž.
Když se Bennettová dozvěděla, že o několik pokojů dál od ní leží palestinská žena, která pobodala na Starém městě jiného Izraelce, začala se třást a prožívat návaly úzkosti. „Je to hrozně tvrdé umístit oběť poblíž člověka, který se snažil zabít. Nemocnice je přijmout musí, ale nevím, proč je neléčí ve věznici,“ řekla žena, která se zotavuje z 11 bodných ran. Její matka si nebrala servítky a požádala, aby osmnáctiletou Palestinku umístili na jiné oddělení. Nemocnice nakonec ustoupila, ženu převezla a po doléčení předala policii. „Naše rodina trpí, ztratili jsme bližního po teroristickém útoku. Je to strašné. Ona (atentátnice) nemá právo na život a oni ji dají sem,“ sdělila třesoucí se matka.
Od začátku října bylo při útocích zabito sedm Izraelců a 11 palestinských útočníků. Dalších 16 jich zemřelo při zásazích izraelské policie. Hadassa má velké úrazové oddělení a je většinou první adresou, kam směřují sanitky se zraněnými. Zdravotní sestra Dvora Kiršenbaumová z pohotovosti říká, že tam často oběť skončí doslova vedle atentátníka. „Zvolili jsme si tuto profesi, odkládáme stranou osobní názor a zacházíme s nimi profesionálně,“ říká.
Na jednom oddělení leží i jednatřicetiletá Palestinka, která odpálila nálož v autě. Zranila policistu a sama je ve vážném stavu. Podle policie před odpálením výbušniny volala ‚Bůh je veliký‘ a měla u sebe dopisy, v nichž se o útočnících hovoří jako o mučednících. Její příbuzní to popírají a švagr prohlásil, že to vše byla nehoda a jeho příbuzná je nevinná. „Jsme řádná rodina, která se o politiku nestará,“ řekl.
„Pocházejí všichni teroristé z dobrých rodin? Učíte své děti vraždit!“ opáčila rychle Izraelka Linor Levyová, která si poblíž vyslechla rozhovor. Jejich spor musela ukončit policie, která pak vypoklonkovala novináře AP z budovy. Levyová ale pokračovala i venku. „Je tam můj otec, a místo aby ho léčili, pečují o teroristy. Ti lidé na nás útočí a my je léčíme. Postarali by se oni o nás? Chováme se moc milosrdně,“ řekla.
Mluvčí nemocnice Barbara Soferová řekla, že navzdory podobným roztržkám Hadassa neustoupí od principu, jímž se řídí od svého založení a který z ní dělá unikátní zařízení. „Jsme ostrovem míru a zdravého rozumu. U nás je po konfliktu. Spory do nemocnice pronikají, ale nedovolíme, aby přehlušily naše etické principy,“ řekla.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.