Poradna HIV znovu otevřela

ilustrační foto: Flickr.com

Bezplatné vyšetření na AIDS lze v Olomouci podstoupit opět po sedmi letech. Je anonymní

Olomouc – Letos zaznamenali lékaři čtyři nové případy. Nakažených virem HIV v Olomouckém kraji přibývá. Podle odborníků hlavně mladí lidé přestali mít z AIDS strach. Vědí, že medicína pokročila a léčba je zachrání. I když se neustále vyvíjejí nové léky, které AIDS dokážou zpomalit a zmírnit jeho projevy, stále se jedná o nevyléčitelnou chorobu. Těm, kteří měli rizikový sex a chtějí mít jistotu, že se nenakazili, pomáhá nově odborná poradna v Olomouci. Vyšetření z krevního vzorku nabízí anonymně a zadarmo.

„Nabízíme testování odběrem žilní krve, vystavení certifikátu a poradenství,“ informovala Hana Kabátová, vedoucí HIV/AIDS poradny při Zdravotním ústavu v Olomouci. Otevřena je každé pondělí od 13.30 do 16.30, a to v prvním patře budovy krajské hygienické stanice v olomoucké Wolkerově ulici. Telefonní linka je 800 800 980.

Obdobná poradna v Olomouci fungovala do roku 2008, kdy byla z finančních důvodů zrušena, což odborníci kritizovali. Testování na HIV sice nabízejí další pracoviště v krajském městě, ovšem za úplatu. Oproti Brnu a Ostravě také chybělo navazující poradenství. Zájemce o vyšetření se podle vedoucí dozví výsledek do týdne od odběru krve. „Přijde osobně do poradny, kde mu sdělíme závěr z laboratoře. V případě pozitivního nálezu poskytneme primární podporu a doporučíme specializovaná pracoviště, kam se dotyčný může s důvěrou obrátit,“ vysvětlila Kabátová.

Poradna byla zřízena v souvislosti s nárůstem počtu případů HIV v České republice, národní síť poraden HIV/AIDS se rozšiřuje. „Jde zejména o to, aby se zvýšila znalost rizik spojených s HIV infekcí, ale také dostupnost testovacích míst a včasný záchyt a léčba onemocnění, aby se vir nešířil,“ říkají lidé ze Zdravotního ústavu.

Podle lektora České společnosti AIDS pomoc Petra Hanzlíka každoročně přibývá nemocných s HIV i v Olomouckém kraji. Zatímco před pěti lety tu byly tři desítky nemocných, do letošního srpna jich Státní zdravotní ústav eviduje šedesát čtyři. „Prolínají se veškerým sociálním i věkovým spektrem obyvatel. Nejde výhradně o problém sexuálních menšin. Kromě heterosexuálních mužů a žen evidujeme případy těhotných mladých žen,“ zmínil Petr Hanzlík.

Odborníci upozorňují, že se lidé častěji pouštějí do riskantních sexuálních dobrodružství. „Přečtou si na internetu, že průměrná délka života s virem HIV ve vyspělých zemích je dvacet šest let, že existuje třicet účinných léčebných látek proti viru HIV. Přestávají se bát. Stále ovšem platí, že jde o nevyléčitelnou nemoc,“ zdůraznil Petr Hanzlík. Mezi postiženými virem HIV převládají muži. Převažuje věk od pětadvaceti do pětatřiceti let. Nejčastějším způsobem přenosu je nechráněný pohlavní styk mezi muži. Zatímco před deseti lety musel nemocný denně polykat řadu prášků se značně negativními vedlejšími účinky, v současnosti užívají pacienti dvě až tři pilulky dvakrát denně. Preventivní vakcína však neexistuje a týmy expertů ji hledají zatím bezvýsledně.

14.10.2015
DANIELA TAUBEROVÁ
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.