Medaile pro košumberského boccistu

Pětice handicapovaných sportovců z oddílu TJ Léčebna Košumber se zúčastnila druhého kola 2. ligy v Havířově

Luže/ Havířov – Pětice handicapovaných sportovců v dresu TJ Léčebna Košumberk se zúčastnila o víkendu 3. a 4. října 2. kola 2. ligy OZP Cupu v boccie (halová úprava pétanque) konaného v Havířově. Nejlépe se dařilo Emilu Demeterovi, který v malém finále o 3. místo kategorie BC3 porazil klubového kolegu Vojtěcha Jandla.

Zbytku týmu se už tak dobře nevedlo. Aleš Sofín v kategorii BC2 vypadl v prvním vyřazovacím kole, což stačilo na 7. místo.

Čtvrtfinálovým kláním „BéCé trojek“ (kategorie BC3 – hráči využívající pomůcku rampičku, po které s asistencí vypouštějí míčky do hry) těsně neprošel Tomáš Born, který tak vybojoval 6. místo. Tomáš Rybička v téže kategorii nepostoupil ze skupiny a umístil se na 8. místě.

V celkovém pořadí 2. ligy 2016 se umístil na prvním místě kategorie BC3 Alois Běhounek z TJ ZP Halma Zbůch. Druhým v pořadí a náhradníkem pro postup do vyšší soutěže se stal Vojtěch Jandl (TJ Léčebna Košumberk). Třetím mužem 2. ligy je čerstvý medailista Emil Demeter (taktéž TJ Léčebna Košumberk).

Speciálně upravený pétanque

Boccia má podobná pravidla jako francouzský pétanque. Hraje se v hale na rovném povrchu na vyznačeném kurtu (6m na šířku a 10m na délku), kde je cílem hry přiblížit se svými míčky co nejblíže k hlavnímu bílému míčku, který se vhazuje do pole jako první a říká se mu „jack“ (u pétanque je označován jako prasátko nebo „košonek“).

Každý hráč (v soutěži družstev pár či tým) má po šesti míčcích – jedna strana červené a protivník modré. Cílem je umístit co nejvíce svých míčů k „jackovi“. Může se využít i vyražení soupeřových míčů, či přisunutí „jacka“ ke svým. Hraje se na 4 sety (v soutěži týmů na 6 setů) a body za umístěné míče se sčítají do koncového výsledku. Při nerozhodném stavu po poslední řádné směně se hraje doplňková směna (tiebreak).

Boccia je speciálně vytvořený sport pro vozíčkáře s nejtěžším postižením. Soutěžící jsou rozdělení do čtyř kategorií podle závažnosti svého handicapu. Boccie se mohou věnovat dokonce i hráči, kteří nedokážou míček uchopit či odhodit. Ti mají k dispozici zdravého asistenta a pomůcku – rampičku, po které pouštějí míčky do hřiště. Asistentovi dávají pokyny, jak ji nastavit a namířit.

Jaroslav Hantl
Chrudimský deník
http://chrudimsky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.