Sociální výbor podpořil obnovu náhrady mzdy za první dny nemoci

parlament sněmovna poslanci

Sněmovna by mohla schválit obnovu náhrady mzdy zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci. Poslancům to doporučil sociální výbor, když podpořil normu opoziční KSČM o zrušení takzvané karenční doby.

Pro novelu zákoníku práce hlasovali přítomní členové výboru za komunistickou stranu, vládní ČSSD a opoziční Úsvit. Proti byli poslanci opozičních TOP 09 a ODS a vládního hnutí ANO, lidovecký zástupce se hlasování zdržel.

V úvodním kole sněmovní debaty norma přestála návrhy ODS a ANO na zamítnutí už v prvním čtení. Při dnešním jednání výboru takový návrh nikdo nepodal.

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nic. Komunisté zdůvodňují novelu tím, že karenční doba má nepříznivé dopady zejména na zaměstnance s nízkými příjmy. Kritici naopak hovoří mimo jiné o tom, že se díky ní snížila četnost pracovních neschopností, a o nákladech obnovy náhrady mzdy.

Náhradu mzdy v současnosti poskytuje od čtvrtého do 14. dne nemoci za pracovní dny zaměstnavatel, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění. Spoluautor předlohy Miroslav Opálka (KSČM) ČTK řekl, že nově by zaměstnavatel hradil i první tři dny, a to ve výši 60 procent jako za dny další.

Obnovení náhrady mzdy v prvních třech dnech zanesla vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL do koaliční smlouvy. Podmínkou je ale shoda v tripartitě, která dosud není.

Takzvanou karenční dobu zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud karenci k pololetí 2008 zrušil, kabinet ji prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté tuto úpravu nechali v platnosti.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.